سرخط خبرها

سالانه ٣٠٠٠ نفر از اصحاب رسانه بیمه می‌شوند

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: سالانه سه هزار نفر از اصحاب رسانه کشور تحت پوشش بیمه پایه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند.

نشست مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران مسئول و خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی گیلان، شب گذشته (سه‌شنبه، ١۵ مرداد) در رشت برگزار شد.

فیروز فاضلی در ابتدای این نشست با بیان اینکه رسانه‌ها و اهالی رسانه گیلان همیشه در کشور زبانزد بودند، گفت: الحمدلله در دولت تدبیر و امید، رنگین کمانی از رسانه‌ها ایجاد شده است و به رسانه‌های بسیاری در استان و کشور، بدون نگاه به حزب و جناحشان و فقط به‌واسطه قلمشان مجوز داده شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه تعامل خوبی بین این اداره‌کل و اهالی رسانه در استان وجود دارد، افزود: از آنجا که تصمیم بر این شد که مراسم روز خبرنگار به نشست خبری تبدیل نشود، آقای دربندی که یکی از انسان‌های فرهیخته و متین معاونت مطبوعاتی وزارت هستند امروز در جمع شما حضور یافتند تا پاسخگوی سؤالات و دغدغه‌های شما عزیزان باشند.

سپس، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هدفم از حضور در استان‌های مختلف این است که با واقعیت‌های استان از نزدیک آشنا شوم تا در برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر عمل کنم، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ١١ هزار و ۴٠٠ مجوز رسانه صادر شده است که از این تعداد پنج هزار و ٧٠٠ مجوز فعال است و بقیه یا شروع نکرده‌اند یا در گذشته فعالیت داشته و حالا غیر فعال هستند.

محمدرضا دربندی با بیان اینکه از مجموع مجوزهای صادر شده، چهار هزار و ١٠٠ مجوز مربوط به نشریات مکتوب و یک هزار و ۵٧٠ مجوز مربوط به پایگاه‌های خبری و تحلیلی است، افزود: همچنین ٣٠ خبرگزاری نیز در کشور مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه میزان صدور مجوز ما از حالت استاندارد خارج شده است، گفت: ایران در حالی ٣٠ خبرگزاری دارد که کل کشورهای اتحادیه اروپا که شامل ٢٨ کشور می‌شود، تعداد خبرگزاری‌های آن‌ها به ٣٠ تا نمی‌رسد.

دربندی به جزئیات مجوز نشریات مکتوب اشاره و تاکید کرد: از مجموع مجوز نشریات، ٣٠٠ روزنامه، یک هزار و ٨٠٠ هفته‌نامه و دو هفته‌نامه و ٢ هزار ماهنامه و فصلنامه هستند.

وی با اشاره به وجود ٣۵٠ نشریه در حوزه تخصصی ورزش و ٢٨٠ نشریه در حوزه تخصصی دین، معارف و قرآن، تصریح کرد: همچنین ٧۵ نشریه تخصصی کودک و نوجوان، ٩٠ نشریه تخصصی خانواده، سرگرمی و جدول و ١٢ نشریه مربوط به اقلیت‌های دینی در کشور فعالیت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یک هزار و ۴٠٠ مدیر مسئول رسانه در کشور خانم هستند، خاطرنشان کرد: همچنین ١۵٠ مدیر مسئول رسانه، از اهل سنت هستند.

وی، یک از برنامه‌های اصلی اداره‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی را توجه به بدنه اصلی رسانه یعنی خبرنگاران دانست و تصریح کرد: بیمه یکی از مسائل مهم در این زمینه است که با نگاه به این موضوع، سالانه سه هزار نفر از اصحاب رسانه تحت پوشش بیمه پایه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند و سهمیه بیمه تکمیلی نیز برای سه هزار نفر در نظر گرفته شده است.

دربندی به امکان استفاده از اینترنت بدون فیلتر برای خبرنگاران اشاره کرد و گفت: این طرح طی چند سال گذشته با هماهنگی وزیر ارتباطات برای خبرنگاران برقرار شد ولی بنا به دلایلی از سوی نهادهای نظارتی با ایراد روبرو شد و از بهمن سال گذشته تا یک ماه پیش متوقف شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: پس از هماهنگی‌های انجام شده و رفع ایرادات، این طرح دوباره در حال ثبت‌نام است و خبرنگاران متقاضی بدون محدودیت از سراسر کشور می‌توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کنند.

وی به راه‌اندازی بخش مشاور حقوقی، بیمه‌ای و مالیاتی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه اشاره و تاکید کرد: اداره کل مطبوعات داخلی همچنین روند صدور کارت خبرنگاری را ساده‌سازی کرده است و تماس تلفنی و ارتباط با معاونت و شخص بنده به راحتی انجام می‌شود.

دربندی در ادامه به ساماندهی پرداخت یارانه اشاره و و خاطرنشان کرد: در گذشته یارانه فقط به نشریات مکتوب اهدا می‌شد ولی دو سال است که خبرگزاری و پایگاه‌های خبری و تحلیلی نیز یارانه دریافت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سه شرط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی اشاره و تصریح کرد: فعالیت پایگاه خبری در استان‌های کم برخوردار، فعالیت تخصصی پایگاه‌ خبری و پایگاه‌های برتر در رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی از شرایط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی است.

وی با بیان اینکه رویکرد اداره کل مطبوعات داخلی در حوزه یارانه این است که به طور کلی به رسانه‌های حکومتی یارانه ندهد، اظهار کرد: این اقدام سبب شده که حجم بیشتری از یارانه‌ها به رسانه‌های خصوصی تعلق گیرد و توجه ویژه به نشریات محلی شود.

دربندی به شیوه‌نامه‌های جدید در حوزه نشریات اشاره و بیان کرد: نوع نشر ویژه نامه ها، نحوه درج آگهی‌ها از جمله اندازه آگهی و تغییر نرخ‌نامه آگهی و افزایش ٢٠ درصدی برای سال جاری از جمله این شیوه‌نامه است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بسته شدن نشریات و رسانه‌ها در سال‌های گذشته اشاره و تاکید کرد: در حال حاضر هیچ رسانه‌ای مگر به خواست هیئت مدیره و صاحب امتیازان آن تعطیل نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در گذشته وزارت صمت مسئول کالاهایی بود که با ارز دولتی وارد می‌شدند اما سال گذشته این مسئولیت به وزارت ارشاد سپرده شد و در کارگروه تشکیل شده برای خرید حدود ١٣ هزار تن کاغذ مجوز صادر شد که یک هزار و ۵٨۴ نشریه از این کاغذها استفاده کردند و تنها نشریات غیر فعال یا آنهایی که فعالیت کمی داشتند، کاغذ به آنها تعلق نگرفت.

دربندی با اشاره به اینکه از ٢٠ اردیبهشت تاکنون، یک هزار و ٣٠٠ تن کاغذ توزیع شده است، اذعان کرد: در حال حاضر، کمبود کاغذ وجود ندارد و مبنا برای دادن کاغذ، اعلام وصول نشریات است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه نشست که بیش از دو ساعت به طول انجامید به سوالات اهالی رسانه استان گیلان پاسخ گفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*