سرخط خبرها

خبرنگار باید حقایق را هوشمندانه منتقل کند

نماینده ولی فقیه در گیلان در جمع اصحاب رسانه استان گفت: خبرنگار باید حقایق را منتقدانه، عالمانه و هوشمندانه منتقل کند.

آیت الله رسول فلاحتی، ظهر امروز (چهارشنبه، ١۶ مرداد) در همایش استانی روز خبرنگار که در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت برگزار شد، با گرامیداشت سالروز شهادت شهید صارمی و تبریک روز خبرنگار، گفت: این روز به نام روز خبرنگار در تقویم ملی ثبت شد و خبرنگاران از جایگاه با شرافتی برخوردارند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به ویژگی‌های خبرنگار با بیان اینکه خبرنگار باید ایمان به مبدا و معاد داشته باشد افزود: جایگاه خبرنگاران، جایگاه زیبا و مقتدرانه است و فعالیت این قشر نابسمانی‌ها را ساماندهی می‌کند.

وی با بیان اینکه شناسایی استعدادها دومین وظیفه خبرنگار است تصریح کرد: خبرنگار باید پاسخگوی آنچه می‌نگارد؛ باشد و روانشناسی شخصی و اجتماعی را مطالعه و بدان تسلط داشته باشد.

امام جمعه رشت با تاکید بر اینکه باید نیازهای مخاطب را شناسایی تا مطالبه‌گری داشت اظهارکرد: خبرنگار باید جهادی عمل کرده به‌مانند مجاهدی که در خط مقدم جبهه با دشمنان می‌جنگد و  ظاهری آراسته، زیبا و جاذبه‌دار داشته باشد.

وی، داشتن اراده درونی را از ویژگی‌های یک خبرنگار برای ارائه پیام‌های صحیح به مخاطبان دانست و بیان کرد: خبرنگار باید نوشته‌های خود و مخاطبانش را هدف‌دار کند زیرا انسان هدف‌دار موفق است.

آیت الله فلاحتی خواستار احاطه خبرنگار بر محیط اطراف و برخورداری از دانش و اطلاعات گسترده از پیرامون خود شد و بیان کرد: اسلحه خبرنگار قلمش است و خبرنگاری که از این ویژگی برخوردار نیست نمی‌تواند قلمی عمیق داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات دینی خبرنگار باید گسترده باشد، بیان کرد: خبرنگار باید بیانگر دردها و مشکلات جامعه خود باشد و آن را منصفانه بگوید زیرا مسئولان نمی‌توانند تمام مشکلات را ببینند و اگر هم ببینند در ترجیح اولویت‌‌ها ممکن است، غفلت کنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در نطام اسلامی ما مسئولان باید به توان داخلی تکیه کرده تا مشکلات مردم رفع شود افزود: تمام مسئولان در نظام اسلامی متوجه شدند که تکیه بر توان داخلی، مردم و جوانان حلال مشکلات است.

وی ادامه داد: اگر مسئولان به این باور برسند تکیه به مردمی که هشت سال جنگ را نگه داشتند و در برابر همه قدرت‌های پوشالی و ظالم ایستاده‌اند، می‌توانیم به طرف قله‌های مرتفع صعود کنیم.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه خبرنگار باید قدرت تجریه و تحلیل داشته باشد، تصریح کرد: خبرنگاری که فاقد قدرت تجزیه و تحلیل باشد نمی‌تواند عرصه گردان ساحات دانش روزآمد مردم باشد.

امام جمعه رشت با تاکید براینکه خبرنگار باید قلمی زیبا داشته باشد، یادآور شد: گاهی مواقع انشای یک مطلب را باید چندین مرتبه مطالعه کند و ببیند شنونده و مخاطب از این مطلب چگونه بهره می‌برد.

نماینده ولی فقیه در گیلان، بازی نکردن با احساسات مردم را از ویژگی‌های خبرنگار خواند و بیان کرد: خبرنگار باید حقایق را منتقدانه، عالمانه، هوشمندانه و از سر سوز انتقال دهد و چنین خبرنگاری در هر جا که باشد موفق است.

در انتهای این همایش که با حضور مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرپرست استانداری گیلان و جمعی از مدیران استان برگزار شد، از ١۵ نفر به نمایندگی از اصحاب رسانه استان گیلان بر روی سن تجلیل شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*