سرخط خبرها

رشد ۳۰۰درصدی بیمه خبرنگاران در ۴سال گذشته/ خانه مطبوعات باید پیگیر امور صنفی باشد

معاون وزیر ارشاد گفت: چهار سال پیش تنها چهار هزار نفر از خبرنگاران از طریق صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان، بیمه بودند ولی اکنون و با اعطای یارانه بیمه، این تعداد به ۱۲ هزار نفر افزایش یافته که همگی از طریق خود رسانه ها بیمه شده اند.

حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سفری یک روزه به اهواز رفته بود، عصر شنبه ۲۶ فروردین ۹۶ در نشستی با اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات خوزستان که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، ضمن پاسخ به برخی سوالات، به مباحثی همچون انتخابات خانه های مطبوعات، بیمه خبرنگاران، یارانه بیمه و…اشاره کرد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث بیمه خبرنگاران و اهالی مطبوعات گفت: چهار سال پیش تنها چهار هزار نفر از خبرنگاران از طریق صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان، بیمه بودند ولی اکنون و با اعطای یارانه بیمه، این تعداد به ۱۲ هزار نفر افزایش یافته که همگی از طریق رسانه ها بیمه شده اند. وی افزود: کسانی که سیاست های بیمه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را رعایت نمی کنند انتظار همراهی ما را نداشته باشند چرا که ارائه هرنوع خدمات و حمایتی، مبتنی بر دارا بودن لیست بیمه خبرنگاران و همکاران مطبوعات است.

انتظامی با اشاره به اینکه سال ۹۵ حدود ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه و یارانه رسانه ها پرداخت شد، توضیح داد: به روزنامه های سراسری با حداقل ۲۰ نفر همکار بیمه ای و به روزنامه های استانی حداقل با ۱۰ نفر همکار بیمه ای، یارانه تعلق می گیرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش بر عضو گیری بهتر خانه مطبوعات از خبرنگاران تاکید و تصریح کرد: در استان خوزستان ۱۲۴ نشریه مکتوب و ۵۶ سایت خبری و پایگاه اطلاع رسانی فعالیت دارند و حجم بسیار زیادی خبرنگار با آنها همکاری می کند؛ هر چقدر که خانه مطبوعات بیشتر عضو بگیرد مقتدرتر می شود و بهتر می تواند امور صنفی را مدیریت و راهبری کند.
وی با بیان اینکه انتظار داریم در قبال خبرنگاران مسئولانه رفتار شود، ابراز کرد: باید توجه داشت که اولا خبرنگاران بیمه شوند و ثانیا بیمه آنها به خاطر مزایایی که دارد، حتما خبرنگاری رد شود و به اسم کارمند عادی نباشد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: خانه مطبوعات باید پیگیر بیمه خبرنگارانی باشد که بیمه نیستند و آنها را معرفی کند تا نسبت به بیمه آنها اقدام شود.

وی در خصوص صندوق بیمه نویسندگان و هنرمندان، اظهار کرد: بیمه ای که از طریق این صندوق پرداخت می شد، فقط درمانی بود و جزء سابقه فرد محاسبه نمی شد بنابراین ۱۵ یا ۲۰ سال آینده خبرنگاران برای بازنشستگی با مشکل مواجه می شدند.
انتظامی درباره خانه مطبوعات خوزستان نیز گفت: خانه مطبوعات خوزستان از منظم ترین خانه های مطبوعات در کشور است و امیدواریم با کمک هم بتوانیم بخشی از مشکلات مطبوعات را حل کنیم.
وی با اشاره به اینکه بحث آموزش در دستور کار دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها قرار گرفته و به دنبال ارائه مجوزهای آموزشی است، عنوان کرد: خانه های مطبوعات برای برگزاری دوره های آموزشی می توانند با هماهنگی با دفتر مطالعات به شرکت کنندگان گواهی معتبر آموزشی اعطا کنند. انتظامی خاطر نشان کرد: خانه های مطبوعات می توانند در انجام برخی فعالیت های فرهنگی همچون بزرگداشت چهره های فرهنگی و همچنین نظارت بر صدور مجوز مطبوعات با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشارکت داشته باشند.

انتظامی، با اشاره به نقش و جایگاه خبرنگار و با تاکید بر اینکه خبرنگار با ویزیتور تفاوت دارد، اظهار داشت: دولت این صلاحیت را ندارد که تشخیص دهد چه کسی خبرنگار است؛ این صلاحیت توسط خانه مطبوعات باید بررسی و انجام شود.

وی به درج آگهی های دولتی در مطبوعات استانی اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد آگهی های دولتی که از مبدا خوزستان است باید حتما در مطبوعات استان چاپ شود و ۳۰ درصد مابقی که آگهی های آنها سراسری است همچون مزایده ها و مناقصه ها، می توانند آگهی را به روزنامه های سراسری بدهند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه برخی دستگاه های دولتی آگهی های خود را در ویژه نامه های دولتی چاپ می کنند، یاد آور شد: آگهی های دولتی نمی تواند در ویژه نامه های دولتی منتشر شود و حتما باید در روزنامه ها به چاپ برسد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*