سرخط خبرها

فهرست ۴۸ رسانه‌ای که میثاق اخلاق حرفه‌ای را امضا کردند

اسامی ۴۸ رسانه‌ای که میثاق اخلاق حرفه ای راسانه ها را امضا کردند، منتشر شد.

این فهرست در روزهای آتی و با اضافه شدن سایر رسانه‌ها به روز می شود.

 نام رسانه دوره انتشار نام مدیر مسئول
۱۹ دی روزنامه مرتضی داستانی
ابتکار روزنامه محمدعلی وکیلی
اسرار روزنامه محمدرضا راه چمنی
اصفهان امروز روزنامه عبدالمحمد اکبری
اطلاعات روزنامه سیدمحمود دعایی
اعتماد روزنامه الیاس حضرتی
ایران روزنامه محمد فاضلی
ایرنا خبرگزاری محمد خدادی
ایسنا خبرگزاری علی متقیان
ایکنا خبرگزاری حمید صابر فرزام
ایلنا خبرگزاری مسعود حیدری
آرمان امروز روزنامه حسین عبداللهی
آریا (بجز بندهای ۲۰ تا۲۲) خبرگزاری امیر محبیان
آفتاب یزد روزنامه منصور مظفری
آفرینش روزنامه عباس ‎جاسبی
بانی فیلم روزنامه مسعود داوودی
جام جم
(بجز بندهای ۸،۱۰،۱۶،۲۱)
روزنامه مراد عنادی
جمهوری اسلامی روزنامه مسیح مهاجری
جهان اقتصاد روزنامه فرزانه خرقانی
چلچراغ هفته‎نامه فریدون عمو‎زاده خلیلی
حمل و نقل هفته‎نامه مسعود ذهبیون
خبرجنوب روزنامه غلامحسین واحدی پور
خبر ورزشی روزنامه سید هادی فیاضی
خبرآنلاین خبرگزاری علیرضا معزی
دنیای اقتصاد روزنامه علیرضا بختیاری
سپید روزنامه امیرعباس فتاح‎زاده
ستاره صبح روزنامه علی صالح‎آبادی
 شهروند روزنامه عبدالرسول وصال
صمت روزنامه ناصر بزرگمهر
عصر اقتصاد روزنامه سیف‎الله یزدانی
عصر مردم روزنامه محمد عسلی
فرهنگ رضوی خبرگزاری سیدجلال فیاضی
کار و کارگر روزنامه اسرافیل عبادتی
کسب و کار روزنامه مینا مهرنوش
گل روزنامه نعمت‎الله شهبازی
مردم سالاری روزنامه مصطفی کواکبیان
 مهر
بجز بندهای٩و ١٢ (بدلیل غیراجرایی بودن) بند ٧ (بدلیل واضح نبودن) و بند ١١(بدلیل محدودیت غیرضروری در انتشار اینگونه اخبار)
 خبرگزاری  علی عسکری
نوآوران روزنامه فیروز نعیم ‎محبوبی
هفت صبح روزنامه آرش خوشخو
همدلی روزنامه ولی‎الله شجاع پوریان
الف پایگاه خبری بیژن مقدم
۲۴آنلاین پایگاه خبری محمد مهاجری
پایش آنلاین پایگاه خبری محسن ماندگاری
تابناک پایگاه خبری محمد صادق  عرب لو
شفقنا پایگاه خبری مجتبی توسل
 جماران پایگاه خبری محمدعلی نادعلی زاده
عصر ایران پایگاه خبری جعفر محمدی
فرارو پایگاه خبری محمد حسین خوشوقت

میثاق‌ حرفه‌ای رسانه‌ها، پیمانی است که مدیران رسانه‌های امضاکننده درپی تحقق اصول حرفه‌ای در رسانه خود و به منظور ایفای صحیح رسالت مطبوعاتی و نظارتی رسانه، داوطلبانه آن را امضا کرده‌اند و همه ارکان رسانه تحت مدیریت خود را به اجرای تعهدات آن هدایت می‌کنند.

شایان ذکر است، امضاکنندگان مخیرند بنا به مقتضیات رسانه خود، بندهایی را به این میثاق اضافه کنند. همچنین مطابق این سند، امضاکنندگان این میثاق به منظور ایجاد ضمانت اجرای میثاق‌نامه، ۲ نفر از میان خود، یک نفر استاد ارتباطات، یک نفر پیشکسوت مطبوعاتی و یک نفر حقوقدان مسلط به حقوق مطبوعات را به عنوانشورای داوری” به مدت یک سال انتخاب می‌کنند. آیین‌نامه این شورا، الزامات و اقدامات تنبیهی مترتب بر عدم التزام و یا عدم اجرای این میثاق، توسط امضا کنندگان تصویب می‌شود.

بر این اساس، رسیدگی به شکایت اشخاص از رسانه‌های امضاکننده‌ میثاق‌، اعتراض رسانه‌ها به یک‌دیگر و روزنامه‌نگاران آن‌ها به رسانه متبوع خود به عهده این شورا است. آیین‌نامه و تصمیمات شورا نمی‌تواند ناقض قوانین جاری به ویژه قانون مطبوعات باشد. شورای داوری علاوه بر رسیدگی به مواردی که از سوی ذی‌نفعان به شورا ارجاع می‌شود، هرسال در موعد معینی گزارش رعایت مفاد این منشور از سوی همه امضا کنندگان را تهیه و منتشر می‌کند.

متن میثاق نامه به شرح زیر است:

 

میثاق‌نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر چه رسانه‌ها، وظیفه دیده‌بانی دارند اما به این معنا نیست که خود را مبرا از نظارت شهروندان و نظام خودکنترلی ببینند. از این‌رو ما، امضاکنندگان این میثاق‌نامه، علاوه بر الزامات قانونی و در راستای آزادی مسئولانه، خود را متعهد به اصول زیر می‌دانیم و در صورت تخطی، به رأی شورای داوری در باره خود گردن می‌نهیم:

اصول اجتماعی و ملی:

۱- به قانون اساسی به عنوان منشور ملی، التزام عملی داریم.

۲-بر اساس تکلیف امر به معروف و نهی از منکر، از ارزش‌های دینی، انقلابی ، اخلاق اسلامی و هنجارهای عمومی حمایت می‌کنیم.‌‌

۳- به اصول دینی، اعتقادات مذهبی، آداب و سنن قومی و ملی احترام می گذاریم و  از هرگونه تحریک قومیت‌ها، اقلیت‌های دینی و مذهبی می‌پرهیزیم.

۴- از انتشار هرگونه محتوای مبتذل و مستهجن و صحنه‌های خشن که موجب مخدوش شدن بهداشت روانی جامعه یا نادیده گرفتن کرامت انسانی است، پرهیز می‌کنیم.

۵- خود را موظف به انتشار سریع و به‌موقع مشکلات جامعه می‌دانیم و در این مسیر از ملاحظاتی که منجر به خودسانسوری می‌شود پرهیز می‌کنیم

محتوای رسانه:

۶- راست گویی و نقل صحیح و دقیق اخبار را به عنوان نخستین اصل حرفه ای، سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم.

۷- اخباری را که منبع آن‌ها مشخص و معتبر نباشد منتشر نمی‌کنیم و اعتقاد داریم منبعی که حتی با رعایت اصل محفوظ ماندن هویتش توسط رسانه، باز هم مسئولیت خبری را که در اختیار رسانه قرار می‌دهد، نمی‌پذیرد قابل اتکا و اعتماد نیست.

۸- خبر را از تحلیل و تفسیر آن جدا کرده و در نگارش به گونه‌ای عمل می‌کنیم که مخاطب، متوجه تمایز این دو گونه بشود.

۹- آگهی و رپرتاژ آگهی را صریحا از مطالب و محتوای رسانه تفکیک می‌کنیم.

۱۰- در نقل هرگونه محتوا خود را ملزم به درج نام منبع و یا پدیدآورنده می‌دانیم.

۱۱-در مواردی که به دلیل موانع و یا ملاحظات اخلاقی و یا حقوقی نام بردن از اشخاص محدویت دارد، از کاربرد حروف اختصاری برای اشخاص و سایر شیوه‌های مشابه در کنار نشانی‌دادن به نحوی که بر همان اشخاص، تعیّن پیدا کند خودداری می‌کنیم.

۱۲- در انتشار اخبار و تحلیل‌ها ضمن رعایت انصاف، از سیاه‌نمایی و یأس‌آفرینی پرهیز می‌کنیم.

رفتار رسانه‌ای:

۱۳- در صورتی که در نقل خبر و انتشار آن دچار اشتباه شویم، صراحتا و از طریق رسانه، از مخاطبان و آسیب‌دیدگان از خطای خودمان عذرخواهی می‌کنیم.

۱۴- برای کسب خبر، خود و رسانه خود را معرفی می‌کنیم و به صورت مخفیانه از دستگاه‌های ضبط صدا و تصویر و ویدئو استفاده نمی‌کنیم.

۱۵- از ایراد اتهام، اهانت و نشر مطلب کذب علیه رسانه‌های قانونی به‌ویژه امضاکنندگان این میثاق، پرهیز می‌کنیم و انتقادات‌ خود را طبق دستور قرآنی” و جادلهم بالتی هی احسن” مطرح می‌کنیم.

۱۶- برای انجام مصاحبه با هرکس از او اجازه می‌گیریم و در صورتی که بخواهد پیش از انتشار مصاحبه خود را بازبینی کند این حق را برای او محفوظ دانسته و به خواست او عمل می‌کنیم.

۱۷- حریم خصوصی افراد را محترم می‌شماریم و اسرار زندگی دیگران را فاش نمی‌کنیم.

۱۸- متوجه حقوق کم‌توانان، آسیب‌دیدگان، متهمان و حتی مجرمان هستیم و در مصاحبه یا گرفتن عکس از آن‌ها به اجازه از خودشان بسنده نمی‌کنیم و به اصولی فراتر از آن پایبند هستیم و در نشر محتوای مرتبط با آنان کرامت انسانی‌شان در حال و آینده را مورد توجه قرار می‌دهیم.

۱۹ – حقوق کودکان را محترم می‌شماریم و از انتشار مصاحبه، تصویر و فیلم کودکان در حالات غیر متعارف، آرایش کرده و غیرمنتاسب با شخصیت کودکی و ناسازگار با حفظ کرامت انسانی آنان در حال و آینده خودداری می‌کنیم و همین‌طور از شناساندن کودکانی که مورد آزار و سوء استفاده قرار گرفته‌اند از طریق انتشار نام و تصویر آنان خودداری می‌کنیم.

رفتار سازمانی:

۲۰- حمایت از شأن و کرامت خبرنگاران رسانه متبوع خود را وظیفه خود می‌دانیم و حقوق مادی و معنوی آنان از جمله در امور بیمه تأمین اجتماعی، دفاع در محاکم قضایی و غیر آن رعایت می‌کنیم. هم‌چنین در لیست بیمه خود برای همکاران تحریریه از سمت‌های غیرِروزنامه‌نگارانه استفاده نمی‌کنیم.

‎۲۱- در هنگام جذب و به کارگیری همکاران تمام وقت، به‌ویژه اگر در یکی از رسانه‌های عضو میثاق، مشغول به کار باشند، صرفا پس از تسویه حساب و اظهار رضایت مدیر رسانه محل اشتغال قبلی، آنان را برای همکاری می‌پذیریم.

۲۲- برای پیش‌گیری از تطمیع رسانه و روزنامه‌نگاران، دریافت هدیه غیر متعارف از سازمان‌ها و اشخاص را امری ناپسند می‌دانیم و به‌هیچ‌وجه چنین هدیه‌هایی را نمی‌پذیریم و همکاران خود را هم از پذیرش چنین هدایایی منع می‌کنیم. میزان هدیه متعارف را شورای داوری در ابتدای هر سال اعلام می‌کند.

۲۳- وابستگی‌های مالی و تشکیلاتی و گرایش‌های خود را رسما اعلام می‌کنیم و مناسبات مالی خود با وابستگان اشاره شده و حامیان خود را به‌طور آشکار و شفاف اعلام می‌کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*