سرخط خبرها

لزوم توجه به نقش و تاثیر رسانه ها در ابعاد فرهنگی جامعه

در دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان با مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان مطرح شد: لزوم توجه به نقش و تاثیرگذاری رسانه ها در ابعاد فرهنگی جامعه.

هیئت مدیره ی خانه مطبوعات گیلان به منظور تعامل بیشتر حوزه رسانه با مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان دیدار و گفتگو کردند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسه مذکور اظهار داشت: بنده خود را از جنس مطبوعات و رسانه می دانم و علاقمندی ام به این حوزه بیشتر است و معتقدم که میزان تاثیر گذاری مطبوعات ، رسانه های دیداری و شنیداری  و مجازی از لحاظ فرهنگی در جامعه بیشتر است.

علی پورحسن با بیان اینکه توسعه ی یک کشور نیازمند توسعه فرهنگی است گفت: اگر بخواهیم در تمامی حوزه ها و بخش ها نظیر مباحث اقتصادی ، اجتماعی ، ورزشی و غیره توسعه ای پایدار داشته باشیم باید ارتباط فرهنگ با این حوزه ها را جدی گرفته و به آن بپردازیم.

وی با بیان اینکه بخش اعظم ابزار فرهنگی در دستان رسانه هاست، افزود: بسیاری از رسانه ها به نقش کلیدی خود در جامعه واقف نیستند و البته برخی از مدیران نیز فکر می کنند که اگر رسانه بخواهد کاری انجام دهد باید نقش تبلیغی و مثبت از حوزه های اجتماعی و مدیریتی ارایه دهد در حالیکه نقد بجا و سازنده می تواند راهگشای بسیاری از معضلات باشد.

پورحسن با اشاره به نقش اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و محورهای فعالیت آن گفت: این مجموعه شامل ۲۴ کمیته و کارگروه است و این کارگروهها در زمینه هایی نظیر فرهنگی ، حقوق شهروندی ، عفاف و حجاب ، بهداشت و… فعالیت می کنند و تمامی این موارد نیازمند تعامل با رسانه ها هستند.

وی با بیان اینکه استان گیلان به لحاظ جمعیتی و تردد از استانهای آسیب پذیر در کشور است گفت: گیلان، استانی حساس در قبال آسیب های اجتماعی است و برخی از آمارهای اجتماعی نظیر طلاق ، نزاع و دعوا و … در شان استان نیست.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان افزود: نیازمند این هستیم که دستگاهها و متولیان فرهنگی بیش از پیش در زمینه ی فرهنگ سازی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی تلاش کنند و رسانه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

پورحسن به نقش خانه مطبوعات گیلان به عنوان یک تشکل صنفی با کثرت تعداد اعضا در استان اشاره و تصریح  کرد: هر کدام از خبرنگاران به تنهایی با قلم خود می توانند در زمینه ی بحث های فرهنگی صاحب نظر و تاثیرگذار باشند.

رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان نیز این جلسه ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار، اظهار کرد: جناب پورحسن فردی از جنس مطبوعات بوده اند و سال ها در زمینه رسانه فعالیت داشته و همچنین عضو هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان در دوره های گذشته بوده اند و مسلما انتصاب ایشان به سمت کنونی با توجه به تجربیات ایشان در حوزه ی رسانه می تواند راهگشای بسیاری از مسایل فرهنگی باشد.

حسین داداشی با اشاره به نقش خبرنگاران و رسانه ها در زمینه ی موضوعات مختلف در استان عنوان کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از خبرنگاران ما در گیلان دارای تحصیلات عالیه هستند و در بخش های مرتبط با حوزه ی اجتماعی ، فرهنگی، پژوهش و تحقیق می توانند مثمر ثمر باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به در پیش بودن روز خبرنگار و تشکیل ستاد برگزاری مراسم این روز اشاره کرد و گفت: استان گیلان یکی از معدود استان هایی است که در طول سالهای اخیر با همکاری و تعامل استانداری گیلان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مراسم منسجم را همه ساله در روز ۱۷ مرداد برگزار می کند و همه ی دوستان در هیات مدیره خانه مطبوعات و ستاد روز خبرنگار به میزان وسع خود تلاش می کنند که در برگزاری هر چه بهتر این مراسم سهم بسزایی داشته باشند.

داداشی خاطرنشان کرد: امیدواریم که امسال نیز این مراسم به نحو خوب و باشکوهی برگزار شود.

گفتنی است در این جلسه، یوسف گلشن مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری گیلان، حسین ابراهیمیان معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و محمد نیک بخش رییس اداره امور فرهنگی و مطبوعات این اداره کل و مدیرعامل و سایر اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان به بیان نظرات خود در خصوص چگونگی برگزاری مراسم روز خبرنگار پرداختند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*