سرخط خبرها

باید قائل به عدالت و شفافیت اطلاعاتی باشیم

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از سامانه جامع انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: باید قائل به عدالت و شفافیت اطلاعاتی باشیم.

حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین رونمایی از سامانه جامع انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با بیان این مطلب افزود: دولت ها امانتدار هستند و وظیفه انتقال اطلاعات به مردم بر عهده آن هاست.

وی گفت: وقتی در قانون کشور به صراحت داریم که مذاکرات مجلس باید به صورت زنده برای مردم پخش بشود این یعنی اعتقاد به آگاهی مردم و مالکیت مردم در حکومت داریم. دولت ها امانتدار هستند و وظیفه انتقال اطلاعات به مردم بر عهده آنهاست.

انتظامی بیان کرد: اجرای این قانون تا سال ٩٢ به تعویق افتاد و احیای این قانون از برنامه‌های دکتر حسن روحانی بود. در سال ٩۴ فرمانی به وزیر وقت آقای علی جنتی برای تشکیل کمیسیونی به ریاست وزیر ارشاد و عضویت چند دستگاه دولتی از جمله رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و رییس دیوان عدالت اداری ابلاغ شد و نظر کمیسیون این بود که ساختار موازی و جدید ایجاد نشود.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: این سامانه توسط سازمان فناوری اطلاعات و با همکاری وزارت ارشاد راه اندازی شده است و بالغ بر ٨ ماه کار مطالعاتی بر روی آن انجام شده و بررسی های تطبیقی با سایت های مشابه در کشورهای مختلف انجام شده است.

وی افزود: این سامانه ۴۵ روزاست که به صورت آزمایشی فعال شده و معتقدیم همچنان برای رفع اشکالات باید آزمایشی بماند. ٣۴ دستگاه از قوه های مجریه، مقننه و قضاییه به این سامانه پیوستند و البته انتظارمان این است که ۴٠٠ دستگاه مشمول این قانون به این سامانه بپیوندند.

انتظامی در پایان گفت: باید قائل به عدالت و شفافیت اطلاعاتی باشیم تا از فساد جلوگیری کنیم.

آیین رونمایی از سامانه جامع «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات و حسین انتظامی معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان برگزار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*