سرخط خبرها

رویکرد خانه مطبوعات گیلان تعاملی است

رییس هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان گفت: خانه مطبوعات در سایه ی تعامل اعضای هیئت مدیره با دستگاه های اجرایی در هر دوره، برای مطالبات خبرنگاران تلاش کرده است.

حسین داداشی رییس هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان در آستانه”روز خبرنگار” در زمینه ی برخی مطالب منتشر شده در مورد عملکرد هیات مدیره ی خانه مطبوعات گیلان به سوالات مطرح شده پاسخ داد که در ادامه می خوانید:

پیشاپیش ۱۷ مرداد روز خبرنگار را به همه تلاشگران حوزه رسانه و فعالان عرصه خبر و  اطلاع رسانی تبریک عرض  می کنم.

روز خبرنگار، یادآور تلاش های زنان و مردان حق طلبی است که با هدف روایت و انعکاس حقایق، وظیفه رشد و توسعه فرهنگی آحاد مردم جامعه را بعهده دارند.

همت والای خبرنگاران در انعکاس اخبار، اطلاعات و عملکرد سازمان هاو نهادها، همچنین بیان مسائل و مشکلات مردم و واقعیت های زندگی اجتماعی، ارزشمند و ستودنی است .بی شک رشد و ارتقاء سطح اطلاعات جامعه مرهون خدمات سریع و دقیق این عزیزان است.

 

* در دیدار با آقای استاندار ، چه موضوعاتی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت؟

معمولا در طول سال جناب آقای دکتر نجفی استاندار محترم بغیر از نشست های عمومی با رسانه ها ، چند دیدار هم با اصحاب رسانه، مدیران مسئول نشریات، خبرگزاری ها و…بصورت اختصاصی دارند و منجمله هیات مدیره خانه مطبوعات.

در آستانه روز خبرنگار امسال نیز این توفیق را داشتیم بهمراه اعضاء محترم هیات مدیره خانه مطبوعات استان خدمت ایشان برسیم تا برنامه های روز خبرنگار را تشریح و مسائل و مشکلات عزیزان خبرنگار رو مورد بررسی قرار دهیم که خوشبختانه موضوعات خوبی در خصوص مسائل آموزشی، فرهنگی، رفاهی،حمایتی و…مطرح شد که امیدوارم در مدت باقی مانده این دوره هیات مدیره به مرحله اجرا درآمده و باعث رشد و ارتقاء سطح فعالیت های خانه مطبوعات گردد.

 

چه برنامه ای برای روز خبرنگار تدارک دیده شده است ؟

برای چهارمین سال متوالی با حمایت استاندار محترم، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم روز خبرنگار در روز ۱۷مرداد برگزار و از پانصد خبرنگار حوزه اطلاع رسانی تجلیل خواهدشد که ترکیبی از خبرنگاران روزنامه ها،هفته نامه ها، دو هفته نامه ها، ماهنامه ها،فصلنامه ها،دو فصلنامه ها،سالنامه..و فعالان پایگاههای تحلیلی خبری، خبرگزاری ها و سرپرستی نشریات کثیرالانتشار وتعدادی از خبرنگاران آزاد و عکاسان خبری، ورزشی نویسان و خبرنگاران معرفی شده از سوی شهرستان ها خواهد بود.

البته تجلیل از خانواده های معظم شهدای حوزه رسانه و پیشکسوتان عرصه خبر نیز در برنامه روز خبرنگار منظور شده است.

تجلیل از خبرنگاران عزیز مختص مرکز استان نبوده بلکه با تأکید استاندار محترم در اغلب شهرستان ها و دستگاه های اجرایی استان برگزار خواهدشد.

خوشبختانه در سال های اخیر مراسم روز خبرنگار به هفته تبدیل شده و مجالس بزرگداشت متعددی برگزار میشود که جای تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان عزیز دارد.

 

یکی از سایت ها اخیرا مدعی شده است که هیات مدیره خانه مطبوعات نماینده تمام خبرنگاران نیست نظر شما در این خصوص چیست؟

بنظرم این توهین به خبرنگاران استان است چراکه هیات مدیره فعلی خانه مطبوعات گیلان از چهره های سرشناس و خدوم و ترکیبی از پیشکسوتان و خبرنگاران جوان استان است که با رأی مستقیم خبرنگاران، مدیران مسئول و فعالان خبرگزاری ها ، پایگاههای تحلیلی خبری و سرپرستی نشریات کثیرالانتشار در استان انتخاب شده اند.

خانه مطبوعات گیلان بیش از چهار صد عضو دارد و یکی از قدیمی ترین تشکل صنفی رسانه ای در کشور است . اینکه فردی عضو خانه نباشد و یاعلاقه به عضویت نداشته باشد دلیل بر بی اعتبار بودن این تشکیلات قانونی نیست.

خانه مطبوعات در سایه ی تعامل اعضای هیات مدیره با دستگاههای اجرایی در هر دوره ، برای مطالبات خبرنگاران تلاش کرده است.

اعضای خانه مطبوعات باید این موضوع را در نظر داشته باشند که این نهاد صنفی نیازمند مشارکت و همدلی همه ی اصحاب رسانه است تا یک تشکل صنفی قوی باشد .متاسفانه همواره در هر دوره این سوال برای خبرنگاران مطرح شده که خانه مطبوعات برای اصحاب رسانه چه کرده است؟ این موسسه با دست خالی و بدون داشتن اعتبار دولتی بارایزنی های مختلف برای برگزاری مراسمی چون روز خبرنگار ، جشنواره هاو آموزش وخدمات رفاهی خبرنگاران فعال بوده است.

اغلب اعضاء هیات مدیره از افراد باسابقه وبا تجربه جامعه مطبوعاتی و رسانه ای استان و کشور و دانش آموخته  روزنامه نگاری و مورد وثوق و امین خبرنگاران استان هستند که مایه مباهات وافتخار است.ادعایی نگارنده سایت مذکور داشته اند که جای تعجب است ،تا جائیکه من مطلع هستم هیچ یک از اعضای محترم خانه مطبوعات پرونده ای در محاکم قضایی ندارند.اگر هم بوده قطعا از حمایت کمیته حقوقی خانه برخوردار و حقوقدانان عضو خانه بطور رایگان از آنان حمایت کرده و در آینده نیز این چنین خواهند کرد.

اینکه گفته اند مسائل رفاهی و بیمه تکمیلی و..جزء دغدغه خبرنگاران نیست هم جای تعجب و تاسف دارد.توصیه میکنم ایشان به عضویت خانه مطبوعات در آیند تا با مشکلات و دغدغه های خبرنگاران بیشتر آشنا شوند.

بیمه تکمیلی آرزوی دست نایافتنی خبرنگاران نبوده چراکه با پیگیری خانه مطبوعات طی سه سال پی در پی با حمایت استاندار محترم در دولت تدبیر و امید تامین اعتبار و پرداخت شده است.

 

نگارنده از تعامل خانه مطبوعات با دولت هم انتقاد داشته که این موضوع  برای ما جای سوال دارد ، مگر قرار است خانه مطبوعات با دولت جنگ و دعوا کند؟؟

بنده مؤسس این خانه هستم و از سال۷۶خانه مطبوعات گیلان که تاسیس شده تاکنون همواره با همه دولت ها همکاری و تعامل داشته و اختصاص به این دولت ندارد .

البته این به معنای عدم انتقاد از دولت ها نبوده و نیست، هرجا لازم بود انتقاد و هرجا نیاز به حمایت بود حمایت و پشتیبانی کرده ایم .

توصیه میکنم دوستان برای پیش بردن  مقاصد شخصی از طرح مسائل بی پایه و اساس در مورد هیات مدیره و اعضاء خانه مطبوعات خودداری کنند چراکه خلاف اصول و قوانین اخلاقی روزنامه نگاری است.

 

در زمینه اظهارات رییس شورای شهر رشت در خصوص مبالغ دریافتی نجومی برخی رسانه ها چه نظری دارید ؟

درخصوص اظهارات رییس شورای شهر رشت مبنی بر دریافت دو میلیارد تومانی رسانه های گیلان از شهرداری رشت باید عرض کنم که اولا باید مشخص شود که این مبلغ طی چه مدت، به چه تعداد از نشریات و از بابت چه خدماتی به رسانه ها پرداخت شده است.

ثانیا از جناب آقای کاظمی و اعضای محترم شورای شهر رشت انتظار داریم در این خصوص شفاف سازی کرده  و لیست نشریات و پایگاه های تحلیلی خبری  یا خبرگزاری هایی را که چنین مبالغ نجومی را دریافت کرده اند منتشر نمایند.

اغلب نشریات محلی ، حتی سایت ها با سختی و مشقت هزینه انتشار ، توزیع وعوامل اجرایی را تامین می کنند درنتیجه دامن جمع کثیری از نشریات محلی و پایگاههای خبری از این آلودگی ها پاک است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*