سرخط خبرها

بیانیه خانه مطبوعات گیلان به مناسبت روز خبرنگار

واژه «خبرنگار» یادآور زحمات خالصانه افرادی است که در راه اعتلای بشریت از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و از هیچ خطری نمی هراسند.

خانه مطبوعات استان گیلان به مناسبت فرارسیدن ۱۷ مرداد، سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار بیانیه صادر کرد.

متن این بیانیه بدین شرح است:

«ن والقلم و ما یسطرون»

هفدهم مردادماه سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی است که در تقویم کشورمان به نام «روز خبرنگار» نامگذاری شده که این نکته به تنهایی بیانگر ارزش فعالان رسانه ای و خبرنگاران است.

روز خبرنگار فرصت مناسبی برای بازخوانی کارنامه خبرنگاران متعهد رسانه‌های آشنا به رسالت اطلاع رسانی برای آگاهی‌بخشی و بصیرت بخشی به ملت بزرگ و فهیم ایران، بویژه در صحنه‌های سرنوشت‌ساز و حساس میهن اسلامی است.

واژه «خبرنگار» یادآور زحمات خالصانه افرادی است که در راه اعتلای بشریت از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و از هیچ خطری نمی هراسند. خبرنگار، مدافع حقوق مردم و تصویرگر روایات زندگی و تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و نقش موثر و مناسب آن در هر زمانی، غیرقابل انکار است.

انعکاس صحیح و به موقع اخبار و رویدادها در موقعیت های مختلف نشان از عظمت و اهمیت حرفه خبرنگاری دارد.

در عصر کنونی قدرت رسانه‌ها در سراسر جهان احاطه پیدا کرده و نقش بی بدیل آن‌ در تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و اقتصادی بر کسی پوشیده نیست. امروزه رسانه‌ها از توان بسیار بالایی برای هدایت و رهنمون اندیشه‌ها و تصورات انسان‌ها برخوردارند.

فعالان عرصه رسانه و راویان رویدادها و حقایق، خدمتگزاران بی ادعایی هستند که مسیر اعتدال را با مشعل روشنگری و نگاهی عدالت محور می پیمایند و با وجدان کاری و تکیه بر جوهره صداقت، مسئولیت خطیر آگاهی بخشی به جامعه را بر دوش می کشند.

«روز خبرنگار» فرصت مناسبی برای شناسایی و بررسی ابعاد و نقش رسانه‌هاست. اصحاب رسانه به عنوان قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی هستند و با رشد آگاهی مردم نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای به عنوان رابط بین مردم و مسئولین در عرصه اطلاع رسانی صحیح خدمات دولت و سازمان ها از یک سو و پیگیری و حل مشکلات مردم از سوی دیگر ایفا می‌کنند.

در حقیقت خبرنگاران با حضوری فعال و موثر در جامعه در عرصه نبرد رسانه‌ای امروز که بخش مهمی از جنگ نرم به شمار می‌رود وظیفه‌ای مانند سربازان و افسران فداکار را در خط مقدم این رویارویی فرهنگی به دوش می‌کشند.

امروزه وظیفه ماست که بتوانیم در جنگ رسانه ای نابرابر که در صدد خدشه دار کردن چهره انقلاب اسلامی و ممانعت از ارسال پیام انقلاب به دنیا است، مقابله کنیم و با قلم و اراده آهنین و اخلاق مداری خود بتوانیم پیام انقلاب را به دنیا برسانیم.

خانه مطبوعات گیلان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران عرصه رسانه استان شهیدان اخوان، ثابت قدم و اسحاقی روز خبرنگار را به عموم فعالان این عرصه، تبریک و تهنیت عرض نموده و توفیق و سربلندی روزافزون جامعه خبری متعهد، کوشا و پرتلاش استان گیلان را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*