سرخط خبرها

اقتصاد رسانه بر آموزش در این حوزه سایه انداخته است

رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان اعلام کرد: در بخش آموزش با مشکل روبرو هستیم و اقتصاد رسانه از موضوعاتی است که بر حوزه آموزش سایه انداخته است.

حسین داداشی، رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان طی گفتگویی به منبع خبر بودن رسانه‌های مکتوب و مجازی با توجه به توسعه فضای مجازی اشاره کرد و گفت: توسعه فضای مجازی نتوانسته جایگزین بنگاه‌های خبر رسانی باشد.

وی افزود: برخی شاید معتقد باشند انقلاب اطلاعات جایگزین خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب می‌شود اما به نظر من مراکز اصلی خبری جایگاه خود را بین مردم همچنان حفظ کرده‌اند.

این فعال رسانه ای گیلان با بیان اینکه مردم به رسانه اعتماد دارند و رسانه جایگاه والایی بین آنها دارد، گفت: با وجود پیشرفت فناوری و جریان تقریباً آزادی که در فضای مجازی در نشر اطلاعات وجود دارد مردم همچنان به مراکز اصلی خبر رجوع می‌کنند.

داداشی اذعان کرد: مردم عموماً ارتباط  صمیمی و تنگاتنگی با رسانه‌ها دارند و منبع خبری رسانه‌ها را مردم تشکیل می‌دهند.

وی یادآور شد: این ارتباط و اعتماد تا آنجاست که کمتر موردی داشتیم مردم هجمه به رسانه ملی و رسانه‌های مکتوب یا خبرنگاران داشته باشند.

آستانه تحمل مدیران کم است

رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان در ادامه به آستانه تحمل پایین مدیران در مواجه با انتقاد و پرسش اشاره کرد و گفت: آستانه تحمل مدیران ما در مواجهه با انتقاد و پرسش خبرنگاران کم است و مدیران باید حرفه‌ای تر از این با رسانه‌‌ها برخورد کنند.

داداشی اعلام کرد: مسئول پاسخگو وقتی خبرنگاری به او رجوع کرد چون خبرنگار واسط بین مردم و مسئولان است باید پاسخگوی رسانه باشند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص میزان توجه خانه مطبوعات به آموزش خبرنگاران، گفت: خبرنگاران زمانی می‌تواند اثر گذار باشد که مسلط به دانش روز و آگاه مسائل جامعه باشد.

این پیشکسوت مطبوعات استان اضافه کرد: برای خبرنگار و اصحاب رسانه شدن غیر از ذوق و استعداد شخصی فراگیری دانش تخصصی و داشتن حس مسئولیت پذیری اجتماعی هم اهمیت دارد.

داداشی با بیان اینکه مدیران مسئول این نگاه را دارند که غالباً از افراد حرفه‌ای استفاده کنند، گفت: در بخش آموزش با مشکل روبرو هستیم و بحث اقتصاد رسانه از موضوعاتی که بر سر حوزه آموزش سایه انداخته است.

وی اظهار داشت:  باید به اقتصاد رسانه توجه ویژه داشته باشیم و وقتی از مدیرمسئول انتظار داریم از افراد آموزش دیده و خبره به عنوان خبرنگار، تحریه و سردبیر استفاده کند مستلزم این است که هزینه‌اش را هم تامین کند.

رییس هیئت مدیره خانه مطبوعات گیلان خاطرنشان ساخت: خانه مطبوعات تلاش کرده خبرنگاران در حین اینکه فعالیت می‌کنند آموزش لازم را هم ببینند و دوره‌های آموزش روزنامه نگاری، نگارش در مطبوعات و رسانه، تیتر نویسی و تهیه گزارش برگزار کرده و در دست برگزاری دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*