سرخط خبرها

انوری در همایش رسانه و مالیات: ارائه اظهارنامه مالیاتی پیش نیاز استفاده از هرگونه معافیت است

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، ارائه اظهارنامه مالیاتی را پیش نیاز استفاده از هرگونه معافیت دانست و متذکر شد: کلیه فعالیت های کشاورزی معاف از مالیات است و نیاز به ارائه اظهارنامه ندارد.

جواد انوری در همایش «رسانه و مالیات» که در سالن اجتماعات اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات اصحاب رسانه، اظهار کرد: با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، مالیات می تواند نقش حیاتی در تامین درآمدهای کشور داشته باشد.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان، با بیان اینکه نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی بدون کمک اصحاب رسانه محقق نخواهد شد، تصریح کرد: فرهنگ مالیاتی یعنی باورهای مردم را در جهت پرداخت مالیات تشویق کنیم.

وی مالیات را یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: مدیریت اقتصادی اعم از حجم نقدینگی، توزیع ثروت، میزان تورم، صادرات و واردات وابسته به رویکرد مالیات است که نقش بی بدیل مالیات را نشان می دهد.

این مقام مسئول، نظام مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مهمترین برنامه های سازمان امور مالیاتی در سال جاری دانست و عنوان کرد: هدف از نظام مالیات بر ارزش افزوده شفاف سازی اقتصادی است لذا این مهم را از سال ۸۷ شروع کردیم و به دنبال نتیجه مطلوب هستیم.

انوری، با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده از فرار مالیاتی جلوگیری می کند، گفت: اگر قانون مالیات بر ارزش افزوده تکمیل و اهداف قانونگذار محقق شود، کار خوبی صورت گرفته است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، با اشاره به روند اصلاح قانون مالیات، اضافه کرد: در اصلاح این قانون بر مشوق ها از جمله «نرخ صفر» تاکید داریم. در واقع اگر کسی می خواهد از معافیت های مالیاتی برخوردار گردد باید با ارائه اظهارنامه، تکلیف خودش را در نظام مالیاتی مشخص کند.

وی خواستار ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به مالیات از طریق رسانه ها شد و خاطرنشان کرد: جهت تکریم ارباب رجوع در روزهای پایانی سال، اعلام کردیم که اگر کسی تا ۲۵ اسفند ۹۶ مالیات خودش را به صورت نقد پرداخت کند، ۱۰۰ درصد جرایم قابل بخشش مودی را می بخشیم لذا امیدواریم کلیه مشاغل و اشخاص حقیقی و حقوقی از این فرصت استفاده کنند.

انوری، طرح جامع مالیاتی را زیرساخت جلوگیری از فرار مالیاتی دانست و یادآور شد: طرح جامع مالیاتی یک نظام نوین در کل دنیاست.

این مقام مسئول، با اشاره به اجرای مکانیزه نظام مالیات بر ارزش افزوده، بیان کرد: تسریع در فرایند وصول مالیات، افزایش درآمدهای مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و مودی مداری از جمله مزایای اجرای مکانیزه است.

مدیرکل امور مالیاتی گیلان، اصحاب رسانه را پشتوانه تغییرات اقتصادی در راستای توسعه ملی دانست و خاطرنشان کرد: توسعه در درجه اول به زیرساخت ها و فرهنگ ها نیاز دارد و خوشبختانه پیوند بین رسانه ها و توسعه سال ها بوده و روز به روز بیشتر می شود.

وی ارائه اظهارنامه مالیاتی را پیش نیاز استفاده از هرگونه معافیت دانست و متذکر شد: براساس قانون، کلیه فعالیت های کشاورزی معاف از مالیات است و نیاز به ارائه اظهارنامه ندارد.

انوری، از برگزاری نخستین کلاس آموزشی مالیات برای اصحاب رسانه استان خبر داد و عنوان کرد: درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شود و لذا باید حداقل یک مکان را به نام «مالیات» نامگذاری کرد تا مردم ببینند که مالیات کجا خرج می شود./ ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*