سرخط خبرها

فاضلی در همایش رسانه و مالیات: امروز اهمیت رسانه جهانی است/ جایگاه ویژه خانه مطبوعات گیلان در کشور

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: امروز اهمیت رسانه جهانی است و انتظار نداریم که رسانه های ما دغدغه مالیات داشته باشند.

فیروز فاضلی در همایش «رسانه و مالیات» که در سالن اجتماعات اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان برگزار شد، با بیان اینکه در پیشینه تاریخی ما طبقات مختلف اجتماعی از جمله امرا، وزرا و دبیران وجود داشته است، اظهار کرد: دبیر از کلمه ادب گرفته شده که ریشه فارسی دارد.

وی ادامه داد: از «ادب» در کتیبه های هخامنشی تحت عنوان «دیپی» یاد شده که به معنی خط و نوشته است. در واقع ادب مترادف خط و نوشته، دبستان به معنی جایی برای فراگیری نوشتن و دبیر به معنی نویسنده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، طبقه دبیران را متشکل از دو سیستم تحت عنوان «دیوان رسایل» و «دیوان استیفا» دانست و گفت: رسایل به معنی قلم و نوشتن است و معادل امروزی دیوان استیفا، اقتصاد، دارایی و امور مالیاتی می باشد لذا همه ما به نوعی دبیر و ناگزیر از همدلی و همسویی هستیم.

این مقام مسئول، با اشاره به وجود ساختمان هشت طبقه ای شبکه الجزیره در همه کشورها، یادآور شد: الجزیره وابسته به قطر است و هرگاه مشکلی برای این کشور پیش بیاید، قلم به دستان ساختمان های الجزیره در کشورها مانع از آن می شوند لذا امروز اهمیت رسانه جهانی است و انتظار نداریم که رسانه های ما دغدغه مالیات داشته باشند.

فاضلی، با بیان اینکه گیلان با این مساحت و جمعیت محدود به رسانه اش شهره است، افزود: خانه مطبوعات گیلان در کشور جایگاه ویژه ای دارد و جزو ۵ استان اول در امر رسانه هستیم لذا باید نسبت به حل مشکلات آن بپردازیم، زیرا اهالی فرهنگ و رسانه استان نقش برجسته ای در این حوزه دارند.

کریم خورسندی، مدیرعامل خانه مطبوعات استان گیلان نیز، با اشاره به مشکل مالیاتی پیش آمده، اظهار کرد: معافیت های مالیاتی برای رسانه ها وجود دارد، اما اصحاب رسانه با ساز و کار پرداخت مالیات آشنایی ندارند.

وی ارائه اظهارنامه مالیاتی در صورت معافیت را الزامی دانست و عنوان کرد: براساس قانون همه کسانی که فعالیت اقتصادی دارند باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند. متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مالیاتی، طی سال های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ اظهارنامه مالیاتی خانه مطبوعات گیلان تسلیم نشد و لذا رقم بالای مالیات برای ما در نظر گرفته شده است که توان پرداخت آن را نداریم.

خورسندی با بیان اینکه اسناد ارائه شده برای تشخیص مالیات ربطی به خانه مطبوعات ندارد، تصریح کرد: حدود ۱۵۰ میلیون تومان از بودجه فرهنگی استان به حساب خانه مطبوعات آمد تا بین خبرنگاران تقسیم شود. قرار گرفتن این مبلغ در حساب خانه مطبوعات باعث شده که برای ما مالیات تعیین کنند؛ در حالی که خانه مطبوعات هیچ منفعت مالی ندارد و در راستای توسعه فعالیت های رسانه ای استان گام برمی دارد./ ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*