سرخط خبرها

ضرورت توجه به حفظ استقلال رسانه ها/ تلاش مسئولان رفع مشکلات خبرنگاران باشد

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت توجه به حفظ استقلال رسانه ها گفت: وابستگی امکان عدالت و بهره‌گیری از قلم نافد را سلب کرده و استقلال حرفه‌ایی رسانه را زیر سوال می‌برد.

مصطفی سالاری، روز چهارشنبه (۱۷ مرداد) در مراسم استانی روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران گیلان در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیا(ص) رشت، با اشاره به سختی حرفه خبرنگاری اظهار کرد: در همه عرصه‌های اشتغال موانع و مشکلاتی وجود دارد اما حرفه خبرنگاری مشکلات بیشتری دارد و با همه حوزه ها در ارتباط است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اهمیت حرفه خبرنگاری ادامه داد: انتخاب جمهوری اسلامی ایران توسط مردم حدود ۴۰ سال پیش نشان از مردم سالاری و دموکراسی است که رسانه از ابزار مهم جمهوریت بوده و یکی از ارکان اصلی دموکراسی بحث رسانه آزاد و فعال است که بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی، برخورداری از نقشی مهم در ارتقا فرهنگ جامعه را از ضرورت‌های رسانه دانست و گفت: مردم، دولت، فرهنگ از عوامل تعیین کننده در ضرورت رسانه است اما دستیابی به این جایگاه مهم برعهده متولیان حوزه رسانه است و دولت نقش حاکمیتی دارد.

سالاری با تاکید بر اینکه هر قدر رسانه آزادتر باشد امکان تقویت جمهوریت و مردم سالاری بیشتر است اظهار کرد: اجرای احکام دینی و فریضه امر به معروف و نهی از منکر مقدم بر مردم سالاری است و مهمترین ابزار آن رسانه است که به مردم سالاری دینی که اخلاق، تقوا و عدالت از ارکان آن است، کمک می‌کند زیرا رسانه هنگامی  تخطی ببیند زبان گویای مردم می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر متاسفانه در برخی موارد دولتی شده است ادامه داد: در متون دینی و فقهی تذکر مردم به حاکمان و دست اندرکاران کشور بسیار مهم‌تر و اثرگذارتر بوده و کمک کننده دموکراسی و جمهوریت است.

وی عدم وابستگی رسانه‌ها را یک اصل و ضرورت دانست و بیان کرد: برای ایفای نقش‌های خود نباید وابسته باشید زیرا وابستگی امکان عدالت و بهره‌گیری از قلم نافد را سلب کرده و استقلال حرفه‌ایی رسانه را زیر سوال می‌برد و قادر نخواهد بود به رسالت خود در مردم سالاری دینی عمل کند.

سالاری با بیان اینکه وارستگی رسانه یعنی بدون هیچ قید و بندی به اصل رسالت عادلانه و مبتنی بر خواست مردم عمل کنید افزود: حمایت از رسانه نباید خدشه‌ایی به وارستگی و استقلال حرفه‌ایی وارد کند زیرا شما را از خبرنگار بودن دور کرده و چنین رسانه‌ایی، رسانه مستقل و مطلوب جامعه نبوده و در تقویت مردم سالاری و آموزه‌های دینی موفق نخواهد بود.

وی خواستار ارائه راهکارهای بلند مدت برای رفع مشکلات خبرنگاران شد و گفت: باید ساز و کارهایی اندیشید و از تجارب دیگران بهره تا استقلال رسانه را نهادینه کنیم.

استاندار گیلان افزود: رسانه‌ای که دارای استقلال و جایگاه بوده و ساختار نظام مند داشته باشد به رسالت خود بهتر عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه رسانه باید دارای محتوای عمیق و متفاوت از مطالب شبکه‌های تلگرامی باشد خاطرنشان کرد: باید قدرت تحلیل رسانه ها افزایش یابد تا جایگاهشان در میان آحاد جامعه حفظ شود.

گفتنی است، تجلیل از خانواده شهیدان سیدمحمدرضا ثابت قدم، سیدمحمد اسحاقی و ابوالقاسم اخوان از خبرنگاران گیلانی، سه پیشکسوت مطبوعات گیلان، سه موزع نشریات در استان و خانواده چهار نفر از روزنامه‌نگاران استان که طی یک سال اخیر مرحوم شده‌اند پایان بخش این مراسم بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*