سرخط خبرها

عدم پاسخگویی مسئولان از مشکلات جدی جامعه رسانه‌ای گیلان است

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان‌ گفت:‌ ‌عدم همکاری لازم و پاسخگو نبودن برخی منابع خبری از جمله مشکلات جدی جامعه رسانه‌ای گیلان است.

کریم خورسندی صبح چهارشنبه (۱۷ مرداد ۹۷) در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ در حال حاضر برخی منابع خبری در گیلان بنا بر ملاحظاتی از انتقال اخبار به فعالان رسانه‌ها و خبرنگاران خودداری می‌کنند که این موضوع قطعاً پیامدهای بسیار منفی را ایجاد می‌کند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان به ثبت نام الکترونیکی اصحاب رسانه در سامانه خانه مطبوعات اشاره کرد و افزود:‌ هم‌اکنون حدود ۸۰۰ تا هزار نفر در جامعه رسانه‌ای گیلان مشغول فعالیتند که از این تعداد تاکنون ۲۲۰ نفر موفق به بارگذاری اطلاعات خود در سامانه الکترونیک خانه مطبوعات شده‌اند.

وی موضوع ساماندهی خبرنگاران را به عنوان یکی از دغدغه‌های همیشگی این مجموعه خواند و تصریح کرد:‌ رسیدگی به امور خبرنگاران،‌ برگزاری انواع کلاس‌های آموزشی و سواد رسانه‌ای و موضوعاتی از این دست از جمله برنامه‌های مهم خانه مطبوعات استان گیلان است.

خورسندی با تأکید بر اینکه تاکنون حدود ۲۲۰ نفر از فعالان و خبرنگاران گیلانی اطلاعات خود را در سامانه خانه مطبوعات کشور بارگزاری کرده‌اند عنوان کرد:‌ تا پیش از اجرایی شدن این سامانه فراگیر الکترونیکی،‌ خانه مطبوعات استان گیلان دارای ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر عضو بود.

وی با اشاره به موضوع بیمه خبرنگاران و فعالان حوزه خبر و تکلیف مدیران مسئول رسانه‌ها در این رابطه، ابراز داشت:‌ بر اساس شرایط جدید هر کدام از مدیران مسئول باید بر اساس سقفی که برای آنان تعیین شده است نسبت به بیمه کردن خبرنگاران و کادر خبری خود اقدام کند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان سقف بیمه خبرنگاران در نشریات استان را ۵ نفر اعلام کرد و بیان داشت:‌ تمام فعالان حوزه خبر از جمله خبرنگارانی که از این شرایط نتوانسته‌اند بهره‌مند شوند و به نوعی جا مانده‌اند باید برای بیمه خود به صندوق هنرمندان و نویسندگان مراجعه کنند.

خورسندی نقش رسانه‌ها را در جامعه امروزی بسیار تأثیرگذار دانست و درباره اهمیت این حوزه خاطرنشان کرد: خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای نقش تعیین کننده‌ای در انتقال درست و اطلاع رسانی صحیح بر عهده دارند و عموم مردم نیز به اهمیت این قضیه به خوبی پی برده‌اند.

وی به یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که جامعه رسانه‌ای در کل کشور از جمله گیلان با آن مواجه هستند را عدم پاسخگویی برخی منابع خبری اعلام کرد و بیان داشت:‌ امنیتی بودن برخی مسائل و دوری از ایجاد تشنج در جامعه از جمله بهانه‌هایی است که اینگونه مسئولان از آن سخن می‌گویند.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان با بیان اینکه خبرنگاران بیش از هر فرد دیگری به خطوط قرمز و مسائل حساس اشراف دارد عنوان کرد:‌ اطلاعات باید شفاف در اختیار مردم قرار گیرد و عدم پاسخگویی برخی منابع خبری به رسانه‌ها به علت وجود برخی ملاحظات امری منسوخ شده در کل دنیاست.

خورسندی با تأکید بر اینکه مسئولان باید خبرنگاران را در حوزه انتقال اخبار محرم خود بدانند اظهار داشت:‌ در صورت عدم پاسخگویی مدیران مربوطه نه‌تنها اخبار به خوبی به جامعه منتقل نمی‌شود بلکه زمینه و بستر لازم جهت ایجاد موج رسانه‌ای و مخابره اخبار غیرواقعی فراهم می‌شود.

وی استقبال عامه مردم برای دریافت اخبار از رسانه‌های معاند را از جمله پیامدهای منفی پاسخگو نبودن به موقع برخی مسئولان اعلام کرد و افزود:‌ تبدیل کردن یک موضوع به یک مسئله حاد منطقه‌ای و فضاسازی گسترده برای آن از راهبردها و شگردهای رسانه‌های دشمن است.

مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان آموزش‌های آکادمیک و شرکت خبرنگاران در این برنامه‌ها را ضروری اعلام کرد و بیان داشت:‌ داشتن ذوق و قریحه ذاتی خبرنگاری از جمله ملزومات کار در حوزه رسانه است اما با توجه به شرایط فعلی دنیای امروز آگاهی از برخی شیوه‌های حرفه‌ای ضروری است.

خورسندی سرعت،‌ دقت و صحت را سه اصل مهم کار رسانه‌ای و خبرنگاری دانست و درباره آن تصریح کرد:‌ با توجه به رقابت رسانه‌ها در انتقال سریع اخبار در برخی از موارد به علت حساسیت موضوع سرعت ارسال خبر فدای صحت و دقت می‌شود که این امر پیامدهایی را در بر دارد.

وی انتقال اخبار به صورت ناقص را از جمله معایب رعایت نکردن اصل صحت و دقت در ارسال اخبار دانست و عنوان کرد:‌ کاهش محبوبیت رسانه‌ها از جمله اثرات و تبعات منفی رعایت نکردن دقت و صحت در اخبار است که باید سردبیران و مدیران مسئول رسانه‌ها برای جلوگیری از این امر تمهیداتی اتخاذ کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*