سرخط خبرها

اساسنامه

اساسنامه موسسه خانه مطبوعات استان گیلان

مصوب ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

مقدمه

مطبوعات و رسانه‌های کشور، از جمله مطبوعات و مراکز خبری استانی به عنوان یکی از مؤثرترین عوامل رشد فرهنگ عمومی کشور نقشی اساسی در جهت تحقق اهداف مقدس انقلاب اسلامی و آرمان‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری و اشاعه ارزشهای انقلابی و تنویر افکار عمومی ایفا می‌کنند . همچنین مطبوعات نقش مهمی  در رشد و ارتقای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ملتها  و  نظارت ، نقد  و بهبود عملکرد  دولتها دارند و در عصری که رسانه های روهی ،کاربردی ترین ابزارجوامع برای تولید و انتقال اطلاعات قلمداد می شوند ، نقش عمده نشریات محلی به عنوان بازتاب ‌دهنده رویدادها ومشکلات منطقه‌ای در جهت ‌دهی نیروها و برنامه‌ریزی‌ برای رفع نارسایی ها و توسعه کشور  بر کسی پوشیده نیست .

فصل اول – کلیات و اهداف

ماده ۱ـ  کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات محلی که خود متضمن تقویت نقش مطبوعات کشور و افزایش استانداردهای کار خبری و اطلاع رسانی کشور است، صرفا از طریق حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی، بهبود وضع اقتصادی، اجتماعی، توسعه دانش فنی و امنیت شغلی ـ حرفه‌ای اصحاب جراید و شناسایی امکانات بالقوه و بهره گیری از افکار،‌ اندیشه ، تجارب و اراده جمعی اصحاب مطبوعات و فعالان این عرصه میسر خواهد بود. بدین منظور «خانه مطبوعات» که از این پس اختصاراً «خانه» نامیده می‌شود به عنوان تشکیلاتی فرهنگی، صنفی و غیر دولتی از دست‌اندرکاران مطبوعات خبرگزاریها و پایگاههای خبری دارای مجوز از ارشاد تشکیل می‌گردد تا به موجب این اساسنامه اهداف فوق را در استان دنبال نماید.

فصل دوم – وظایف

ماده ۲ – وظایف خانه مطبوعات  در هر استان عبارت است از  :

۱ –  کمک به تامین حقوق و گسترش آزادی های قانونی و مسوولانه مطبوعات استان با رویکرد صنفی

۲ – کمک به اقتصاد مطبوعات استان از طریق آموزش و ترویج شیوه های روز آمد مدیریت رسانه

۳- استعداد یابی و  حمایت از آموزش  و اشتغال نیروهای مستعد در حوزه روزنامه نگاری حرفه ای

۴- بسط و  تقویت ارتباط  مطبوعات استان با دستگاههای اجرایی، موسسات و نهادهای دولتی و عمومی و سایر صنوف و تشکلهای قانونی

۵- تدوین بانک های اطلاعاتی روزنامه نگاران، برگزاری جشنواره‏ها، نمایشگاه ها و بزرگداشت مناسبت های مطبوعاتی در استان

۶- همکاری با مراکزعرضه و فروش نشریات محلی به منظور تقویت سامانه توزیع مطبوعات در استان

۷-د فاع از حقوق حرفه ای  اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه نگاران استان

۸- حل مشکلات صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان

۹- تأسیس  و تقویت تعاونی (مصرف، مسکن) و صندوق اعتباری حمایت، برای  اعطای تسهیلات به اعضا

۱۰- جذب حمایت های مالی و تسهیلات  دولتی و توزیع قاعده مند آنها در بین اعضا

۱۱- تدوین و اجرای برنامه‏های فرهنگی _ آموزشی در جهت توسعه کیفی مطبوعات استان

۱۲ – آسیب‏شناسی فعالیت های  مطبوعاتی و طراحی ساز و کارهای لازم   برای ارتقای کمی و کیفی مطبوعات استان

۱۳ـ ایجاد بستری برای خدمات رسانه‌ای و آموزشی به ادارات،‌نهادها و متقاضیان در جهت تأمین مخارج مطبوعات

۱۴- آموزش شیوه‏های حرفه ای روزنامه‏نگاری و فنون و تخصص‏های مرتبط به اعضا، روزنامه نگاران غیر عضو و علاقه‏مندان به این حرفه

۱۵- تعامل فعالانه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در تکمیل بانک های اطلاعاتی، برگزاری جشنواره ها، فعالیت ها و بزرگداشت مناسبت های مطبوعاتی در استان بر اساس تفاهم نامه های منعقده و مصوب فیمابین.

فصل سوم – محل، گستره فعالیت و مدت

ماده ۳ – محل و مرکز فعالیت خانه مطبوعات در شهررشت      و گستره فعالیت آن استان  گیلان     خواهد بود.

نشانی فعلی رشت-خیابان پورسینا-روبروی بیمارستان پورسینا-جنب بانک صادرات

ماده ۴ـ مدت فعالیت خانه از تاریخ تأسیس نامحدود است.

تبصره ۱ـ مفاد این اساسنامه پس از تأیید اداره کل ارشادگیلان یا اداره کل مطبوعات داخلی و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌های استان تحت عنوان اساسنامه خانه مطبوعات با قید نام استان معتبر خواهد بود.

فصل چهارم – ارکان و مقررات

ماده ۵ – ارکان خانه مطبوعات عبارتند از :

۱ – مجمع عمومی

۲ – هیأت مدیره

۳ – مدیر عامل خانه مطبوعات

۴ –بازرسان

ماده ۶ – مجمع عمومی عالی‏ترین رکن خانه مطبوعات است که از اجتماع اعضای حقیقی و به درخواست اشخاص ذیل تشکیل می‏شود :

۱ – هیأت مؤسس ( فقط برای دوره تاسیس(

۲ – اکثریت اعضای هیأت مدیره

۳ – بازرس

۴ – حداقل یک پنجم اعضا برای مجمع عمومی عادی و یک سوم اعضا برای مجمع عمومی فوق‏العاده

تبصره- در صورتی که هیأت مدیره ظرف مدت یک ماه از تاریخ وصول درخواست کتبی اشخاص فوق نسبت به دعوت مجمع عمومی اقدام نکند، مجمع با دعوت  هر یک از بازرسان تشکیل خواهد شد. در صورت استنکاف بازرسان از دعوت مجمع عمومی، هیأت مؤسس با اطلاع و همکاری اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نسبت به تشکیل مجمع عمومی اقدام خواهد کرد.

ماده ۷ – دعوت مجمع عمومی باید با قید دستور، زمان (روز و ساعت) و محل تشکیل جلسه حداقل ۱۵ و حداکثر ۴۵ روز قبل از تشکیل جلسه به وسیله انتشار آگهی در یکی از مطبوعات  استانی که به عنوان روزنامه رسمی خانه ثبت شده است .

تبصره- در مواردی که کلیه اعضا در مجمع حاضر باشند، نشر آگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست.

ماده ۸ – مجمع عمومی عادی با حضور نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حداقل نصف به علاوه یک اعضا یا وکلا ی رسمی آنان رسمیت پیدا می‏کند و در صورت عدم حصول نصاب مذکور، آگهی دعوت مجمع باید حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز با رعایت ماده ۷ اساسنامه با همان دستور جلسه قبلی منتشر شود. در این صورت، جلسه با حضور عده حاضر رسمیت خواهد یافت.

تبصره ۱)  نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که از مدیران یا  کارشناسان آن اداره‏کل است،‌ به عنوان ناظر توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کتباً به مجمع معرفی می‏شود.

تبصره ۲ ) در صورت رسمیت نیافتن جلسه مجمع عمومی، مقام دعوت‏کننده مجمع و نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، صورتجلسه‏ای دایر بر عدم رسمیت آن تهیه می‏کنند و به امضای حاضران می‏رسانند.

ماده ۹ – جلسات مجامع عمومی را ( در صورت رسمیت یافتن ) رئیس هیأت مدیره و در غیاب او یکی از اعضای هیأت مدیره افتتاح می‏کند. در جلسه مجمع ابتدا یک رئیس، یک نایب رئیس، یک منشی و دو نفر ناظر از میان اعضای مجمع عمومی انتخاب خواهند شد.

تبصره- در صورتی که مجامع عمومی از طرف اشخاص مذکور در ماده ۶ (به جز هیأت مدیره) تشکیل شود، مسن‏ترین عضو حاضر در جلسه، مجمع را افتتاح می‏کند.

ماده ۱۰ـ کلیه اعضای خانه می‌توانند در مجامع عمومی حضور یابند و هر عضو در مجمع عمومی فقط حق یک رأی خواهد داشت، در صورتی که حضور عضو در مجمع میسر نباشد می‌تواند حق رأی را به عضو دیگر واگذار نماید. وکالت‌نامه‌های مزبور باید ضمیمه صورتجلسه مجمع شود و در سوابق خانه نگهداری گردد.

تبصره ۱ـ وکالتنامه‌ها قبل از برگزاری جلسه انتخابات، باید تحویل شود.

تبصره ۲ـ هر عضو در مجمع عمومی فقط می‌تواند وکالت یک نفر را قبول کند و اعضا نمی‌توانند بیش از دو جلسه پیاپی برای شرکت در مجمع عمومی وکیل اختیار کنند.

ماده ۱۱ – ملاک تشخیص تعداد اعضای حاضر در جلسات مجامع عمومی، دفتر حضور و غیابی است که حاضران در بدو ورود به جلسه آن را امضا می‏کنند. مقام دعوت‏کننده مجمع مکلف است دفتر حضور و غیاب اعضا را برای  تطبیق با اسامی حاضران در جلسه و اعمال کنترل‏های لازم در اختیار هیأت رئیسه مجمع قرار دهد.

ماده  ۱۲ – تصمیمات مجمع عمومی عادی با اکثریت نسبی آرای حاضر در مجمع اتخاذ می‏شود. در صورتی که در جلسه مجمع عمومی،‌ مذاکرات به اخذ تصمیم منتج نشود، جلسه برای یک هفته به عنوان تنفس تعطیل و به جلسه بعدی که منحصراً برای تعقیب مذاکرات و اتخاذ تصمیم درباره دستور جلسه قبل تشکیل شده، موکول می‏شود.

تبصره- در صورتی که جلسه مجمع عمومی به عنوان تنفس تعطیل و هیأت رئیسه مجمع عمومی در جلسه بعدی حاضر نشده باشند، به جای اشخاص غایب ،افراد دیگری انتخاب خواهند شد.

ماده ۱۳ – تصمیماتی که در مجمع عمومی با رعایت مقررات اتخاذ می‏گردد، برای کلیه اعضا اعم از حاضر و  غایب نافذ و معتبر خواهد بود. این تصمیمات به طریقی که برای دعوت مجامع عمومی در این اساسنامه پیش‏بینی شده است، به اطلاع اعضا خواهد رسید.

ماده ۱۴– هر یک از اعضا می‏تواند پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی، مورد یا موارد دیگری غیر از موضوعاتی که در دعوتنامه تشکیل مجمع قید شده است، پیشنهاد کند و مقام دعوت کننده مجمع مکلف است پیشنهاد مزبور را با لحاظ اولویت موضوعی و زمانی در همان مجمع یا جلسه بعد از تنفس مطرح کند.

ماده ۱۵ – مجامع عمومی به دو صورت تشکیل خواهد شد:

۱ – مجمع عمومی عادی        ۲ – مجمع عمومی به طور فوق‏العاده

ماده ۱۶ – مجمع عمومی عادی ، سالی یک بار تشکیل می‏شود و در موارد مقتضی می‏توان با اختیارو تصویب مجمع ،در مواقعی ،عنداللزوم ،مجمع عادی و مجمع به طور فوق‏العاده را تشکیل داد.

ماده ۱۷ – وظایف و اختیارات مجمع عمومی عادی به شرح ذیل است :

۱ – انتخاب هیأت مدیره برای مدت دو سال

۲ – انتخاب بازرسان برای مدت یک سال

۳ – استماع گزارش‏های ادواری هیأت مدیره و بازرسان

۴ – اخذ تصمیم درباره گزارش ها، طرح‏ها و پیشنهادهای هیأت مدیره و بازرسان

۵ – رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر گزارش‏های مالی هیأت مدیره و بازرسان

۶ – تعیین و تصویب سیاستها و برنامه‏های خانه مطبوعات به پیشنهاد هیأت مدیره

۷ – تعیین میزان حق عضویت اعضا و تصویب بودجه جاری، اعتبارات و سرمایه‏گذاری‏ها به پیشنهاد هیأت مدیره

ماده  ۱۸ – مجمع  عمومی بطورفوق‏العاده برای رسیدگی و اتخاذ تصمیم درخصوص موارد زیر تشکیل می‏شود :

۱ – تغییر مواد اساسنامه (در حدود قانون(

۲ – تصمیم‏گیری نسبت به عزل یا قبول استعفای هیأت مدیره

۳ – اتخاذ تصمیم راجع به انحلال خانه مطبوعات

ماده ۱۹ – مجمع عمومی‏ فوق‏العاده بنا به تقاضای کتبی حداقل یک سوم اعضا و یا اکثریت مطلق اعضای هیأت مدیره و یا بازرسان و با حضور نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حداقل دو سوم اعضا تشکیل می‏شود. در صورتی که مجمع عمومی فوق‏العاده در نوبت اول به حدنصاب مقرر نرسد مجمع برای نوبت دوم دعوت می شود و با حضور نصف به علاوه یک اعضای حاضر که نباید از هفت نفر کمتر باشد، رسمیت پیدا می‏کند.

ماده۲۰– صورتجلسات مجامع عمومی و تصمیمات متخذه در آن، توسط منشی در دفتر مخصوص ثبت شده و به امضای رئیس، نایب رئیس، ناظران و منشی می‏رسد و رونوشت آن توسط رئیس مجمع به هیأت مدیره ابلاغ و نسخه‏ای از آن به اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ارسال می‏شود.

هیأت مدیره

ماده ۲۱ـ اداره امور خانه طبق اساسنامه به عهده هیأت مدیره‌ای مرکب از هفت نفر عضو می‌باشد که اعضای اصلی و علی البدل آن برای مدت دو سال با رأی مخفی به شرح ذیل انتخاب می‌شوند:

۱ـ سه نفر از مدیران مسئول نشریات استان  با یک نفر عضو علی البدل (مدیران مسئول نشریاتی با گستره مصوب سراسری نمی توانند عضو هیات مدیره شوند همچنین مدیران مسئول نشریاتی با گستره مصوب منطقه ای صرفاً در استانی که دفتر مرکزی آنها واقع است می توانند نامزد هیأت مدیره شوند. )

۲ـ سه نفر از روزنامه نگاران شاغل در مطبوعات استان با یک نفر عضو علی البدل

۳ـ یک نفر از مسئولان نمایندگی‌ها ی خبرگزاریها،پایگاههای خبری دارای مجوز و سرپرستی‌های نشریات سراسری با یک نفر عضو علی البدل.

تبصره۱)  روزنامه نگار در این اساسنامه اعم از خبرنگار، دبیر گروه،‌ معاون دبیر گروه،‌ معاون سردبیر، عضو شورای سردبیری و سردبیر است که شغل اصلی و مستمر هر یک از عناوین مذکور ، مطبوعاتی باشد و در فهرست یکی از بیمه هاباشند.

تبصره ۲) اعضای موثرهیأت مدیره(رئیس و نایب رئیس) نمی‌توانند شغل رسمی دولتی یا نهادهای عمومی داشته باشند.

تبصره ۳) بیش از ۳ نفر از یک رسانه نمی‌توانند عضو هیأت مدیره باشند.

تبصره ۴) چنانچه در طول دوره ، هر یک از اعضای هیات مدیره از مسئولیت خود در رسانه متبوع استعفا کنند یا عزل شوند عضویت آنان در هیات مدیره به قوت خود باقی است

ماده ۲۲-احراز صلاحیت نامزدها و نظارت  بر نحوه برگزاری و مراحل انتخابات به عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان وهیات مدیره خانه مطبوعات  گیلان خواهد بود که دبیر خانه  آن در خانه  مطبوعات مستقر می باشد.

ماده ۲۳ – اخذ رأی برای انتخاب اعضای اصلی و علی‏البدل در یک نوبت صورت می‏گیرد. حائزان اکثریت بعد از اعضای اصلی به ترتیب آرای بیشتر، اعضای علی‏البدل شناخته می‏شوند و انتخاب مجدد هر یک از آن ها بلامانع است.

ماده ۲۴ –  در صورت استعفا، فوت، ممنوعیت قانونی و یا سه جلسه متوالی غیبت هر یک از اعضای اصلی هیأت مدیره، عضویت وی در هیأت مدیره ملغی شده، یکی از اعضای علی‏البدل به ترتیب آرای بیشتر برای بقیه مدت مقرر به جانشینی وی به عنوان عضو اصلی در جلسات شرکت می‏نماید.

تبصره – استعفای هر یک از اعضای هیأت مدیره تا تعیین عضو جدید، رافع مسئولیت وی نسبت به وظایفش نخواهد بود و هرگاه یکی از اعضای هیأت مدیره دچار تغییرات سازمانی محل خدمت خود شود، تا زمانی که آرای مجمع عمومی را دارا می باشد، فعالیتش در هیأت مدیره تا پایان دوره بلامانع است.

۲۵ ماده – در صورتی که به علل استعفا، فوت یا ممنوعیت قانونی، هیأت مدیره از اکثریت مقرر در اساسنامه خارج شود، مجمع عمومی بر اساس ماده ۶  اساسنامه دعوت خواهد شد تا نسبت به تکمیل اعضای هیأت مدیره اقدام کند.

ماده ۲۶– هیچ یک از اعضای خانه مطبوعات نمی‏تواند به طور همزمان عضو هیأت مدیره و بازرسان باشد.

ماده ۲۷– پس از انقضای مدت مأموریت هیأت مدیره و بازرسان، مجمع میتواندانتخابات هیات مدیره و بازرسان را با موافقت و نظارت ارشاد گیلان، تا حداکثر یک دوره دیگر تمدید کند.

ماده ۲۸ –  اگر حداکثر تا یک ماه قبل از انقضای ماموریت هیات مدیره دعوت مجمع برای  موضوع بند اول صورت نگیرد ، مدیرعامل خانه و هیچیک از اعضای هیات مدیره و بازرسی حق نامزدی برای هیچیک از سمت های فوق  و برای اولین دوره پیش رو را ندارند .

ماده  ۲۹– هیأت مدیره مکلف است بلافاصله بعد از انتخابات و اعلام قبولی در اولین جلسه از بین خود یک رئیس،‌ یک نایب رئیس، یک خزانه‏دار (مسؤول مالی) و یک منشی انتخاب نماید.

* تبصره- حدود اختیارات افراد موضوع این ماده را آیین‏نامه داخلی مشخص می‏کند که حداکثر یک ماهه پس از استقرار هیأت مدیره توسط این هیأت تصویب می شود.

ماده ۳۰– جلسات هیأت مدیره ماهی یک بار در موعد و محل معینی که قبلاً به تصویب هیأت مدیره رسیده با حضور اکثریت اعضای اصلی هیأت تشکیل و رسمیت می‏یابد و برای اتخاذ تصمیم، رأی اکثریت اعضای حاضر در جلسه ضروری است. تصمیمات هیأت مدیره در دفتر صورتجلسات هیأت ثبت شده و به ا مضای اعضای حاضر در جلسه می‏رسد.

تبصره ۱- جلسه فوق‏العاده هیأت مدیره با دعوت کتبی رئیس یا نایب رئیس هیأت یا مدیرخانه و یا اکثریت اعضای هیأت مدیره تشکیل می‏گردد.

تبصره ۲- حضور اعضای علی البدل، بدون حق رأی در جلسات بلامانع است.

ماده ۳۱– خدمات اعضای هیات مدیره در ازای عضویت در هیات بلاعوض است و پرداخت هرگونه هزینه ای براساس آیین نامه خواهد بود که به پیشنهاد هیات مدیره به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید .

ماده ۳۲– هیأت مدیره دارای اختیارات لازم برای  اداره امور خانه مطبوعات و از جمله عهده‏دار وظایف ذیل است :

۱ـ دعوت مجمع عمومی (عادی ـ فوق العاده(

۲ـ اجرای اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی و سایر مقررات مربوطه

۳ـ نصب و عزل و قبول استعفای مدیرعامل خانه و نظارت بر عملیات وی و پیشنهاد حدود وظایف و ا ختیارات و میزان حقوق و مزایای مدیر به مجمع.

۴ـ نظارت بر مخارج جاری خانه، رسیدگی به حسابها جهت ارائه به بازرسان و تسلیم به موقع گزارش و‌تراز مالی به مجمع عمومی

۵ـ قبول درخواستهای عضویت و تطبیق داشتن شرایط عضویت متقاضیان و اخذ تصمیم درخصوص اعضایی که شرایط عضویت را از دست بدهند.

۶ـ تهیه و تنظیم طرح‌ها و برنامه‌ها و بودجه و سایر پیشنهادها و ارائه به مجمع عمومی جهت اتخاذ تصمیم.

۷ـ تشکیل کمیته‌های فنی، آموزشی، تخصصی و …. برای نیل به اهداف مصوب

۸ـ تشکیل کمیته انضباطی برای رسیدگی به تخلفات حرفه ای اعضا مرکب از ۳ نفر از پیش‎کسوتان مطبوعاتی استان که سابقه حداقل ۱۵ سال سابقه فعالیت مطبوعاتی داشته باشند.

۹ ـ تهیه و تنظمیم دستوالعمل‌های داخلی و آئین نامه‌های مالی و تقدیم به مجمع عمومی برای تصویب

۱۰ـ تعیین نماینده یا وکیل در دادگاه‌ها و مراجع قانونی و سایر نهادها با حق توکیل به غیر

۱۱ـ تعیین و معرفی صاحبان امضای مجاز (از اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل  خانه) جهت افتتاح حساب، انعقاد قراردادها و اسناد تعهدآور

۱۲ـ تفویض و واگذاری قسمتی از اختیارات خود به اشخاصی که در این اساسنامه و یا آئین نامه‌های اجرایی خانه تعریف شده و حائز شرایط باشند.

۱۳ـ انجام سایر وظایف و تکالیفی که به موجب این اساسنامه مستقیما و یا به اعتبار تصدی امورخانه به عهده هیأت مدیره گذاشته شده است.

۱۴ـ انتخاب و تهیه آرم، سربرگ و مهر مخصوص خانه

۱۵ـ انجام مراحل اداری ثبت تغییرات اساسنامه در مراجع قانونی

ماده ۳۲– پس از تأیید صحت انتخابات توسط نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، انتقال مسؤولیت از هیأت مدیره سابق به هیأت مدیره بعدی و مراحل ثبت قانونی باید ظرف ۱۵ روز بعد از تاریخ قبولی هیأت مدیره انجام و کلیه اوراق، اسناد، دفاتر، حساب ها، مهر و موجودی‏های خانه مطبوعات به هیأت مدیره جدید تسلیم و پس از ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکت ها، ترتیبی اتخاذ شود تا امضاهای مجاز معرفی گردد.

تبصره ـ در صورت استنکاف یا تعلل در انجام امور موضوع این ماده توسط هر یک از اعضای هیأت مدیره و یا مدیر خانه مطبوعات ، مسأله از طریق میانجی‌گیری اداره کل ارشاد استان حل و فصل می‌شود .

ماده ۳۶ – مراتب نقل و انتقال باید صورت مجلس شود و به امضای اکثریت اعضای هیأت مدیره سابق و اعضای هیأت مدیره جدید، بازرسان و نماینده اداره‏کل فرهنگ و ارشاد استان برسد. صورت مجلس مذکور جزء اسناد و سوابق خانه مطبوعات محفوظ خواهد بود.

تبصره- استعفای هر یک از اعضای هیأت مدیره تا تعیین عضو جدید، رافع مسئولیت وی نسبت به وظایفش نخواهد بود.

ماده ۳۷– کلیه قراردادها  و اسناد مالی تعهدآور خانه مطبوعات براساس آیین‏نامه مالی با امضای رئیس یا نائب رئیس هیأت مدیره  و مدیرعامل خانه معتبر است.

مدیر عامل خانه مطبوعات

ماده۳۸ – هیأت مدیره وظایف خود را به صورت جمعی انجام می‌دهد و هیچ یک از اعضا حق ندارد از اختیارات هیأت به تنهایی استفاده کند مگر در موارد خاص که وکالت یا نمایندگی هیأت مدیره را داشته باشد. هیأت مدیره مکلف است برای اداره امور خانه مطبوعات و اجرای تصمیمات مجامع عمومی و هیأت مدیره از بین خود یا اعضای خانه مطبوعات برای مدت دو سال یک نفر را به عنوان مدیر عامل انتخاب و حدود اختیارات وی را تعیین کند.

* تبصره – مدیرعامل خانه مطبوعات نمی‏تواند در عین حال رئیس هیأت مدیره نیز باشد، مگر با اکثریت سه چهارم آرای مجمع عمومی. مدیر خانه مطبوعات در صورتی که عضو هیأت مدیره نباشد، می‏تواند بدون داشتن حق رأی در جلسات هیأت مدیره شرکت کند.

ماده ۳۹– مدیرعامل  خانه مطبوعات بالاترین مقام اجرایی خانه مطبوعات است و در حدود اختیاراتی که از طرف هیأت مدیره به وی تفویض می‏گردد، نماینده خانه مطبوعات محسوب شده و عزل وی از اختیارات هیأت مدیره است.

تبصره ۱ – اگر مدیرعامل  خانه مطبوعات عضو هیأت مدیره باشد، دوره مدیریت او از مدت عضویتش در هیأت مدیره بیشتر نخواهد بود. امّا انتخاب مجدد وی طبق مقررات این اساسنامه بلامانع می‏باشد.

تبصره ۲ – حقوق و مزایای مدیرعامل  خانه مطبوعات به وسیله هیات مدیره تعیین می‏شود.

ماده ۴۰ – مدیرعامل خانه مطبوعات مجری مصوبات مجمع عمومی و هیأت مدیره بوده و دارای اختیارات و مسؤولیت های ذیل است:

۱ – مدیریت امور اداری و اجرایی خانه مطبوعات

۲ – نمایندگی قانونی خانه مطبوعات در مراجع رسمی و در قبال اشخاص حقیقی و حقوقی

۳ – استخدام کارکنان خانه مطبوعات در حدود ضوابط و مصوبات و با تصویب هیأت مدیره

۴ – دریافت درخواست عضویت ها و انجام امور مربوط

۵ – دریافت و ثبت ورودیه‏ها و حق عضویت‏های اعضا

۶ – برگزاری دوره‏های آموزشی

۷ – تهیه و تنظیم پیش‏نویس آیین‏نامه داخلی هیأت مدیره و پیشنهاد تغییرات و اصلاحات بعدی

۸ – نگهداری دارایی ها، اموال، حساب ها، اسناد و دفاتر خانه مطبوعات

۹ – اعمال اختیاراتی که به صورت موردی یا مقطعی از جانب هیأت مدیره به وی تفویض شده باشد

۱۰ – ارائه پیشنهادهای لازم در زمینه گسترش و بهبود فعالیت های تعریف شده به هیأت مدیره

۱۱ – تهیه پیش‏نویس ترازنامه، بودجه و گزارش سالیانه برای  بررسی هیأت مدیره و ارسال آن به مجامع

۱۲ – صدور معرفی‏نامه اعضا به درخواست متقاضی برای اخذ تسهیلات

۱۳ – پیشنهاد برگزاری جلسه مجمع عمومی فوق‏العاده با ذکر علل موجه  ارایه آن به هیأت مدیره

۱۴ـ انجام سایر وظایف و اختیاراتی که در حدود اساسنامه و از سوی هیأت مدیره به وی محول می‌شود.

بازرسان

ماده ۴۱ – مجمع عمومی عادی دو نفر از اعضای خانه مطبوعات را برای مدت یک سال مالی به عنوان بازرس اصلی و یک نفر را به عنوان بازرس علی‏البدل انتخاب می‏کند تا انجام وظیفه نمایند.

تبصره ۱ – انتخاب مجدد بازرس/ بازرسان بلامانع است.

تبصره ۲ – در صورت فوت، ممنوعیت قانونی، از دست دادن شرایط و یا استعفای هر یک از بازرسان، هیأت مدیره ظرف ده روز بازرس علی‏البدل را برای بقیه مدت باقی مانده دوره بازرسان دعوت می‏کند.

تبصره ۳ – تا زمانی که بازرس جدید انتخاب و به کار مشغول نشده، بازرس قبلی کماکان در مسؤولیت خود خواهد بود.

تبصره ۴ – حق‏الزحمه و پاداش بازرسان انتخابی وفق آیین‏نامه مالی مصوب هیات مدیره پرداخت می‏شود.

ماده ۴۲ – وظایف بازرس/ بازرسان به شرح زیر است :

۱ – نظارت مستمر بر انطباق نحوه اداره امور خانه مطبوعات و عملیات انجام شده با اساسنامه، قوانین و مقررات و دستورالعمل‏ها

۲ – رسیدگی به حساب ها، دفاتر، اسناد، صورت های مالی از جمله ترازنامه و حساب های سود و زیان، بودجه پیشنهادی و گزارش هایی که توسط هیأت مدیره یا مدیر عامل خانه مطبوعات تهیه شده است.

۳ – رسیدگی به شکایات اعضا و ارایه گزارش به ممع عمومی

۴ – دادن تذکر کتبی تخلفات صورت گرفته به هیأت مدیره و مدیر خانه مطبوعات و تقاضای رفع آن ها

۵ – نظارت بر انجام حسابرسی و گزارش نتیجه رسیدگی‏ها به مجمع عمومی و مراجع ذی‏ربط

۶ – گزارش هرگونه تخلف هیأت مدیره و یا مدیر خانه مطبوعات از مفاد اساسنامه و آیین‏نامه‏ها به مجمع عمومی

۷ – تقاضای تشکیل جلسه فوق‏العاده مجمع عمومی در صورت لزوم

تبصره – بازرس/ بازرسان می‏توانند بدون داشتن حق رأی در جلسات هیأت مدیره شرکت کنند .

فصل پنجم – شرایط عضویت

ماده ۴۳ – کلیه شاغلان رسمی مطبوعات و خبرگزاری‌ها که در بخش تحریریه فعالیت می‌کنند اعم از خبرنگار، گرافیست، عکاس و روزنامه نگار که دارای شرایط ذیل باشد می‌توانند به عضویت خانه و یا هیأت مدیره درآیند.

الف – شرایط عمومی عضویت در خانه مطبوعات :

۱ – داشتن تابعیت ایران

۲ –تدین به یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده کشور

۳ – پایبندی و التزام عملی به قانون اساسی بویژه اصول بنیادین آن

۴– عدم اشتهار به فساد اخلاقی

۵ – داشتن کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت وظیفه ( برای آقایان)

۶ – داشتن حداقل مدرک دیپلم(مدارک پایین دیپلم،با ارائه سوابق مثبته و با تایید هیات مدیره، دیپلم تلقی می شود)

۷ – اقامت داشتن در حوزه فعالیت خانه مطبوعات

۸ – برخورداری از حداقل یک سال سابقه اشتغال  اصلی و مستمر بیمه ای(منتهی به هر مجمع عمومی)  در یکی از نشریات چاپی استانی یا منطقه ای و یا نمایندگی روزنامه های سراسری و خبرگزاری ها یا سایت های خبری به عنوان روزنامه نگار (برای کسانی که بیمه آنان توسط دستگاها های دولتی یا صندوق های بازنشستگی پرداخت می شود، معرفی نامه رسانه و تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کفایت می کند)

۹ – نداشتن محکومیت کیفری موثر (محرومیت از حقوق اجتماعی)

۱۰ – قبول و تعهد اجرای مقررات این اساسنامه و مصوبات قانونی خانه مطبوعات

تبصره: در صورتی که در طول مدت عضویت هر عضو حداقل یکی از شرایط بالا را فاقد شود یا مشخص شود از ابتدا فاقد آن بوده، عضویت وی تا رفع آن لغو می شود.

ب – شرایط اختصاصی برای بازرسی و عضویت در هیأت مدیره :

۱ – داشتن شرایط عمومی عضویت در خانه مطبوعات

۲ – داشتن حداقل ۳۰سال سن

۳ – دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل حوزوی آن

تبصره ۱- نوع همکاری و شیوه اشتغال فرد از شرایط عضویت محسوب نمی‏شود.

تبصره ۲ – اسامی اعضای خانه باید در پایگاه اطلاع رسانی خانه ویا پایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تفکیک نام و نام خانوادگی، نام رسانه، سمت در رسانه،  تاریخ عضویت در خانه ، سابقه پرداخت بیمه توسط رسانه یا رسانه ها منتشر و مرتباً به روزرسانی شود.

تبصره ۳- افرادی که به عنوان رابط خبری،  مترجم ، ویراستار یا نویسنده  با یکی از مطبوعات استان یا مراکز خبری همکاری دارند اما شغل اصلی  و مستمر آنها روزنامه‏نگاری نیست، می‏توانند با داشتن شرایط عمومی و معرفی نامه از مدیر نشریه به همراه ارائه حداقل پنج اثر که به امضای ایشان در رسانه های دارای مجوز به چاپ رسیده باشد، به عضویت افتخاری خانه مطبوعات درآیند که در این صورت بدون حق رأی در جلسات مجمع شرکت می‏کنند.

تبصره ۴- ویراستاران از شرط ارائه اثر معاف می‏باشند.

تبصره ۵- هیچ کس نمی‏تواند در بیش از یک خانه مطبوعات عضو شود.

تبصره ۶- اعضای افتخاری از پرداخت ورودیه و حق عضویت معاف می‏باشند.

ماده ۴۴- منابع مالی  خانه مطبوعات عبارتند از :

۱ – ورودیه برای هر یک از اعضا به میزان دویست هزار ریال که فقط برای یک بار اخذ می‏شود.

۲ – حق عضویت به میزان سالانه دویست هزار ریال که با واریز به حساب خانه، از سوی عضو پرداخت می‏شود.

۳ –کمک های دولتی یا غیر دولتی

۴ – شهریه کلاس ها و دوره‏های آموزشی

تبصره ۱)  هرگونه تغییر در میزان ورودیه و حق عضویت منوط به پیشنهاد هیأت مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی یا فوق‏العاده است.

تبصره ۲ ) کلیه دریافت های نقدی پس از ورود به حساب جاری خانه، قابل استفاده و برداشت خواهد بود.

تبصره ۳ ) چنانچه هر یک از اعضاء عضویت خود را پرداخت نکنند و پس از دو بار ،اخطار کتبی نیز تسویه نکند، عضویت وی در خانه مطبوعات لغو می‏شود و عضویت مجدد وی مستلزم تصویب هیأت مدیره است.

ماده ۴۵– ابتدای سال مالی اول فروردین و انتهای آن آخر اسفندماه همان سال خواهد بود.

ماده ۴۶ – در تهیه و تنظیم اسناد حسابداری و دفاتر قانونی و صورت های مالی، رعایت اصول و موازین و قوانین و مقررات جاری الزامی است.

ماده۴۷–  کلیه دریافت ها، هدایا و کمک های بلاعوض در صورتی که از طرف اعطا کننده برای مصرف خاصی تعیین نشده باشد، اگر نقدی باشد به حساب خانه واریز می‏شود و اگر غیرنقدی باشد، تقویم و به حساب درآمدها منظور خواهد شد.

ماده ۴۸ – در صورت انحلال خانه،‌ کلیه اموال و دارایی‏های منقول و غیرمنقول و موجودی حساب های بانکی خانه مطبوعات ، متعلق به اداره‏کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خواهد بود.

* تبصره – در صورت تشکیل مجدد خانه مطبوعات،‌ این اموال و دارایی‏ها برابر صورتجلسه تنظیمی عیناً در اختیار هیأت مدیره قانونی جدید قرار می‏گیرد.

ماده ۴۹– در موارد پیش بینی نشده در این اساسنامه، قوانین جاری کشور، ملاک عمل خواهد بود.

ماده ۵۰- این اساسنامه در(۵ فصل)( ۵۰ ماده)و(۳۸تبصره) در مجمع عمومی بطور فوق‏العاده مورخ     ۱۶/۶/۱۳۹۴     به تصویب رسیده است.

رئیس مجمع                                   منشی

حسین داداشی                        معصومه بدرلوحیدری

ناظر۱                                                 ناظر۲

متین شکری مقدم                                     آتیه امیرتیموری

نماینده و ناظر ارشاد گیلان

حسین ابراهیمیان